Blog

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Děkujeme za dobrou spolupráci a přejeme Vám šťastný a úspěšný rok 2021 Přejeme Vám radostné prožití vánočních svátků a úspěšné vykročení do nového roku. příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví a mnoho štěstí a spokojenosti. za Vaši důvěru a těšíme se na další úspěšnou spolupráci.

to vám přeje provozovatel webu Petr Beran

Co jsou Vánoce? 25. prosince se slaví narození Ježíše Krista. Při sčítání lidu v římské říši se vydal Josef s Marií z Nazareta do Betléma. Maria tam v chlévě porodila syna, protože jinde nebylo místo…  Tak se narodil dlouho očekávaný Boží syn, jehož jedním z jmen je „Bůh s námi“. Vánoce nejsou o idylce, ale znamenají, že Bůh k nám přišel, aby se s námi solidarizoval, aby s námi zůstával ve všech našich situacích, a aby každému z nás otevřel cestu k životu, k lásce, k radosti, k Bohu. Přejeme vám radostné a pokojné Vánoce!
 


Jesličky: Bůh nezůstal v nebi

Jesličky připomínají jednu podstatnou skutečnost, že totiž Bůh nezůstal neviditelným v nebi, ale přišel na Zem, stal se člověkem, dítětem. Jesličky jsou aktuální více než kdy dříve ve světě, kde se vyrábějí zbraně a obrazy násilí pronikají do očí a srdcí. Jesličky jsou naopak rukodělným obrazem pokoje. 

Adventní čas aneb 22 rad a tipů, jak připravit krásné Vánoce

Advent začíná, Vánoce se blíží. Každý rok v tento čas většinu z nás podvědomě přepadnou obavy a pochybnosti, jestli všechny přípravy na Vánoce zvládneme včas a bez újmy na zdraví. Všechny dárky se nedají koupit najednou, stejně jako během posledního předvánočního víkendu nevygruntujeme celý byt a nenapečeme devatero druhů cukroví. Proto jsme pro vás připravili 22 nápadů, tipů a dobře míněných rad, jak proplout adventním časem s úsměvem a dobrou náladou a jak všechen předvánoční shon zvládnout s nadhledem a se sluncem v duši.SDÍLETUložitDISKUZEZKOPÍROVAT ODKAZ NA TENTO ČLÁNEK

1. První adventní neděle

Advent letos začíná v neděli 1. prosince. Ráno otevřeme první okénko v adventním kalendáři a až se setmí, rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, která symbolizuje naději. Přes den můžeme zajít na vánoční trhy, dát si svařák, sáček horkých kaštanů a nasát tu správnou sváteční atmosférou předvánočního času. Večer se pak můžeme podívat na zbrusu novou českou pohádku s Karlem Gottem.

2. České Vánoce bez cukroví? To ne!

Na začátku adventu si dobře rozmyslíme si, kolik druhů a jaké množství cukroví budeme péct. Zavzpomínáme, které druhy jsou každý rok okamžitě pryč a které naopak ne. Podle toho se zařídíme. Každý máme své rodinné recepty, které se dědí z generace na generaci, ale co třeba upéct cukroví podle horoskopu nebo se poohlédnout po nejlepších receptech na webu Prima Fresh.

Krásné Vánoce všem čtenářkám i čtenářům | Femina.cz

3. Seznam vánočních dárků

Určitě se vyplatí udělat si seznam, koho a čím míníme na Vánoce obdarovat a kolik chceme utratit. Raději se zeptáme rovnou, co by si naši blízcí přáli, než abychom překvapili nechtěným dárkem, zejména teenagerům udělá radost spíše dárkový voutcher než svetr, podle nich naprostý shit. Kdo rád tvoří, vyrábí a kutí, měl by potěšit rodinu originálním dárkem. Hodně inspirace je na našich stránkách.

4. Předvánoční úklid

Kdo má pocit, že se bez předvánočního gruntování neobejde, ať se do něj pustí. Ale je fakt, že vánoční pohoda docela jistě nezávisí na oknech bez kocourů. Dokonale naleštěný byt nám do duše klid nevnese, zatímco třeba společné chvíle s rodinou nebo přáteli ano.

5. Zapomenutá česká tradice

Dříve 3. prosince podvečer chodívaly Barborky, tajemné předvánoční bytosti. Zahalené bílé postavy přišly k domu, zaklepaly na okno, tiše vstoupily, na nic se nevyptávaly, rozdaly hodným dětem cukroví, zlobivé vyšlehaly metlou a zase beze slova odešly.

Vánoce web - Rango Plzeň

6. Barbory a barborky

4. 12. je svátek sv. Barbory, tak všem Barborkám, Bárám a Baruškám nezapomeneme popřát štěstí. Když půjdeme okolo třešně, višně, jabloně, meruňky, švestky nebo zlatice, utrhneme si větvičku a dáme ji doma do vázy. Pokud barborka, jak se jí říká, vykvete na Štědrý den, tak podle tradice do roka stane před oltářem dívka, která ji utrhla. V některých krajích z rozkvetlých barborek usuzovali na konec zimy – tedy čím dříve větvičky rozkvetly, tím dříve přijde jaro a naopak. A kdo chtěl mít plný měšec, dával barborku rozkvést spolu se smrkovou nebo borovou větvičkou. Když barborka rozkvetla, peněz bylo dost, když ne, tak ne. I když nevěříme na pověry, budeme mít v bytě něžnou vánoční dekoraci.

7. Mikuláš nejen pro děti

Koupit sladkosti nebo vyrobit drobné dárky na Mikuláše bychom měli nejen pro své potomky, ale taky pro dospělé členy rodiny i kolegy a přátele, neboť přece každého potěší mikulášský dáreček. Večer 5. 12. chodí Mikuláš s čertem a andělem! Ale protože už máme připravenou nadílku, můžeme se vesele bavit. 

8. Druhá adventní neděle

Pokud ještě nemáme, vyzdobíme byt vánočními dekoracemi, ty se zaslouží o ještě svátečnější adventní atmosféru. A večer zajdeme na adventní koncert a rozsvítíme druhou svíčku na adventním věnci, symbolizující mír.

9. Kontrola vánočních dekorací

Zkontrolujeme zásoby a stav vánočních dekorací. Předejdeme tak nemilému štědrovečernímu překvapení, protože rozbité ozdoby, stojan na stromek nebo figurky v betlému by nás mohly na poslední chvíli zaskočit. S předstihem nakoupíme prskavky, františky, purpuru a svíčky.

10. Nezapomínáme na ptáky

Ať bydlíme v domku, v bytě, na venkově, nebo ve městě, neměli bychom zapomenout na krmítko pro ptáčky. Lze ho dát jak na zahradu, tak třeba do městského parku či na parapet. Opeřencům chutnají především semínka slunečnice, prosa, konopí, máku, lnu či řepky.

Vánoce s Radiem Zlín | Radio Zlín

11. Jmelí přináší štěstí

Zelené, pozlacené či postříbřené jmelí zajišťuje štěstí a ochraňuje dům. Ale pozor, jmelí přinese štěstí pouze tomu, kdo ho dostane jako dárek, takže si promyslíme, komu letos jmelí darujeme. Čím víc bílých kuliček na jmelí je, tím víc štěstí přináší.

12. Sázka na přírodní sedativa

Pokud jsme si na předvánoční víkend naplánovali pečení nebo velký úklid, naordinujme si před spaním šálek heřmánku. Spolehlivě nás uklidní a uspí. Trochu jako sedativum působí meduňka, lístky si můžeme dát do vody i do salátu. Mateřídouška dokáže přičarovat dobrou náladu. Stačí si prý jen vybavit její vůni a už se přeneseme na letní rozkvetlou louku.

13. Lucky kdysi kontrolovaly čistotu domu

13. 12. slaví svátek Lucie, tak všechno nejlepší! Dříve k tomuto datu patřila obchůzka Lucek. Byly to ženy celé v bílém hávu se začerněnými obličeji. Jejich obchůzka spočívala v kontrole práce a čistoty ve stavení.Lucky chodívaly se srpem, metlou či husím brkem a upozorňovaly na nepořádek a špínu v domě. My dnes víme, že před pečením nemá úklid příliš smysl, tak nás Lucky nerozhodí.

Vánoce v Řecku | Greece-Tours.cz - specialista na Řecko

14. Minutka na protažení těla

Například v mezičase, než se upeče další várka cukroví, si můžeme protáhnout tělo. Minutka na uvolnění se najde vždycky. Postavíme se, zhluboka se nadechneme a zatneme co nejvíce pěsti, hýždě – zkrátka všechny svaly na těle. Po zhruba 10 vteřinách pomalu vydechujeme a napětí povolujeme. Několikrát to celé zopakujeme.

15. Třetí adventní neděle

Do Vánoc už moc času nezbývá, a tak si uděláme kompletní seznam ingrediencí, které budeme potřebovat k přípravě štědrovečerní večeře. Je třetí adventní neděle, zapálíme už třetí svíčku na adventním věnci, které znamenaná přátelství.

16. Jak skladovat vánoční cukroví

Všechno vánoční cukroví už máme napečeno, tak ho uložíme dobře zabalené na chladném a vlhkém místě. Nejdůležitější je teplota – musí být mezi 10 až 15 °C, a to stálá, nesmí se měnit. Aby se všechno cukroví do Štědrého dne opravdu správně rozleželo, vložíme do krabice rozkrojené jablko, které pečivu předá vlhkost.

17. Hurá na nákup

O Vánocích obecně - Milujivánoce.cz

Do Ježíška zbývá už jen týden, možná by stálo za to vydat se na velký nákup. Vyrazíme ale brzy ráno nebo až pozdě večer. Návaly koupěchtivého obyvatelstva v přeplněných nákupních centrech by nám mohly zkazit sváteční předvánoční náladu.

18. S úsměvem jde všechno líp

Neberme všechny předvánoční přípravy smrtelně vážně! Je potřeba se smát, a to i tehdy, když nám zrovna není do smíchu. Třeba i bez zjevné příčiny nebo sami sobě. Jedna minuta smíchu totiž znamená pro organismus totéž co 45 minut fyzické relaxace. Při smíchu vznikají v mozku endorfiny, které uvolňují napětí, působí proti stresu. Smích spolehlivě rozhýbe celé tělo. Při intenzivním smíchu potřásáme hlavou a břichem a pohybujeme přitom vnitřním svalstvem. Pro všechny orgány je to výborný tělocvik.

19. Jak zabalit vánoční dárky

Poslední šance doma ještě uklidit, udělat nepečené cukroví a pořídit poslední dárky. Pokud nemáme dost fantazie a trpělivosti na balení dárků, koupíme dárkové krabice a tašky nebo si ty největší (není myšleno pouze rozměrově) dárky necháme zabalit. Ale nejosobnější je vlastnoruční balení dárků.

Kdy budou Vánoce a Silvestr, zavřené obchody | Finance.cz

20. Odřízněme se od okolního světa

Poslední páteční večer před vánočními svátky věnujeme jen a jen sobě, odpojíme se od okolního světa, vypneme mobil, tablet, počítač, televizi, rádio, zhasneme světla… doslova utlumíme svůj život. Stačí pouhá hodinka. Čeká nás pěkný frmol, tak musíme nabrat energii.

21. Vánoční stromeček

Pořídíme si vánoční stromeček odpovídající rozměrům stojánku, který máme doma. Ne všichni mají doma pilu a sekyru a pižlat kmen stromku nožem se moc nedá.

22. Čtvrtá adventní neděle

Štědrý den je na dohled na adventním věnci hoří i čtvrtá svíčka jménem Láska. A ve znamení lásky, přátelství, míru a naděje bychom měli prožít nejen poslední adventní neděli, ale i celé Vánoce. Kdo se Ježíška nemůže dočkat, může si zkrátit čas čekání výběrem vánočních pohádek a filmů ze svátečního programu FTV Prima. Tak šťastné a veselé! 

Vánoční stromek

Skočit na navigaciSkočit na vyhledáváníNejvětší německý vánoční strom v roce 2008 před frankfurtskou radnicí

Vánoční stromek, také vánoční strom či vánoční stromeček, je ozdobený strom, obvykle stálezelený jehličnan jako smrk pichlavý, smrk ztepilý, borovice černá nebo jedle kavkazská, který je jedním ze symbolů Vánoc. Tradice zdobení stromku pochází z území Baltu a Německa a původně byl ozdoben jablky, ořechy a jinými potravinami. V 18. století se přidala tradice zdobení svíčkami. V domácnostech se zdobí malé stromky, které mohou být také nahrazeny umělými stromky, zatímco ve městech se staví velké veřejné vánoční stromy v průběhu adventu.

Obsah

Historie[editovat | editovat zdroj]

První publikovaný obrázek vánočního stromku v knize od Hermanna Bokuma z roku 1836Kresba vánočního stromku dánského malíře Viggo Johansena z roku 1891

Zavěšování ozdob na větve je starý polský lidový zvyk, který se datuje od slovanských pohanských tradic.

Vánoční stromky měly ochranitelskou funkci. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. Nejdříve bychom jej našli v cechovních a řemeslnických domech. Stromek se také někdy zavěšoval nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů. Takže můžeme říci, že dnešní stromeček je moderní. Ozdobené větve rozdávali i koledníci (větvičky stálezeleného jmelí jsou s Vánoci spjaty od 18. století).

Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z Livonska (dnešní Estonsko a Lotyšsko) a Německa. Do domovů začala pronikat v polovině 17. století. V 18. století se přidala tradice zdobení hořícími svíčkami, které byly po nástupu elektrifikace nahrazeny vánočním osvětlením. Dále se rozšířila tradice do světa v 19. století. Ujímá se nejprve ve protestanských městech, poté na venkově. Katolická církev dlouho odolávala tomuto protestantskému zvyku a vánoční strom stál poprvé ve Vatikánu až v roce 1982.

Podle některých zdrojů byla tradice zdobení stromku převzata německými obchodníky a městy z tradice, vzniklé buď v Lotyšské metropoli Rize v roce 1510, případně v Estonském Tallinnu v roce 1441. V obou případech prý šlo strom, ozdobený členy Bratrstva černohlavých. Bratrstvo, v němž se ve středověku sdružovali obchodníci německého původu, chtělo bohatému a vzkvétajícímu hanzovnímu městu Rize k zimnímu slunovratu věnovat strom, jenž se pak měl podle tradice nastojato na místě spálit, aby se zapudilo zlo. Jehličnan byl však příliš velký, takže plameny by ohrozily okolní domy. A tak zatímco kupci probírali, co s nespálitelnou jedlí, děti ji ozdobily slámou, jablky a nitěmi. Načančaný strom se obyvatelům Rigy zalíbil natolik, že se zrodila každoroční tradice, jež posléze dobyla svět. Konšelé z Tallinnu ovšem hájí prvenství svého města argumentem, že Bratrstvo černohlavých vztyčilo nazdobený strom před tallinnskou radnicí už v zimě 1441 – tedy o 69 let dříve.[1]

Ačkoliv mnozí představitelé katolické církve považovali zejména v průběhu 19. století zdobení stromů za pohanský zvyk, další verze vysvětlující vznik tradice zdobení vánočního stromu vychází právě z křesťanských kořenů: na svátek Adama a Evy, tedy 24. prosince, se před kostely od středověku konaly hry připomínající prvotní hřích a právě strom se zavěšenými jablky byl ústřední „rekvizitou“ těchto her.[2]

Živě rostoucí stromy jsou zdobeny i v současnosti – za nejvyšší vánoční živý strom je považován několik staletí starý eukalyptový strom, rostoucí ve Styx Valley v Tasmánii, měřící úctyhodných 84 m. Aktivisté z JaponskaAustrálie a Kanady se jej snažili zachránit před těžbou dřeva a na nějaký čas se stal jejich domovem, 17. prosince 2003 jej vánočně ozdobili více než 3000 solárními světly.[3]

Vánoční stromek v Česku[editovat | editovat zdroj]

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v roce 2016Raný příklad veřejného vánočního stromu pro děti nezaměstnaných rodičů v Praze, 1931

Česku poprvé postavil vánoční stromek pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku Šilboch. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.

Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčkyjedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivemperníkem a především ovocem – jablky nebo hruškamimandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.[4]

Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.

Lidé doma mívají obvykle borovicejedlesmrky nebo umělé stromky.

Na náměstí ve městech se často umísťují velké veřejné vánoční stromy. Poprvé byl strom republiky postaven na brněnském Náměstí svobody v roce 1924 spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Pohnula ho k tomu událost, kdy s přáteli nalezli v zimě, v roce 1919, v bílovickém lese, prochladlé děvčátko.[5] Tento prožitek ho zasáhl natolik, že se o Vánocích rozhodl vztyčit na náměstí strom, a pod ním uspořádat sbírku na pomoc všem opuštěným dětem.[6]

Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích 1999 vatikánské Svatopetrské náměstí. 31 metrů vysoký vánoční smrk na pražském Staroměstském náměstí v roce 2003 spadl a zranil čtyři lidi.[7] V Praze se každý rok umisťuje vánoční strom na Staroměstském náměstí, většinou jde o smrk vysoký od dvaceti do třiatřiceti metrů.[8]

Rovněž rozšířené je vánoční zdobení živě rostoucích stromů. Nejvyššími živě rostoucími vánočně ozdobenými stromy v Česku jsou smrk v Mladkově 30,57 m (k 1. 12. 2013)[9], smrk na Kvildě 26,5 m, smrk ve Valašské Bystřici 24,75 m, smrk ve Žďáru nad Sázavou 22,47 m a smrk v Postoloprtech 20,46 m.[10]

Vánoční stromek ve Spojených státech[editovat | editovat zdroj]

Tradice vánočních stromů v Bílém domě (USAWashington) sahá podle některých zdrojů do poloviny 19. století, podle jiných na jeho konec. O výzdobu se stará první dáma. Od roku 1961 bývá výzdoba stromku vždy nějak tematicky zaměřená.

40x vánoční cukroví

Cukroví milujeme stejně jako vy! Rohlíčky, hvězdičky, srdíčka, kuličky… Upečete letos osvědčené kousky a oprášíte léty prověřené receptury nebo se s námi pustíte do experimentů? Klasika na našich svátečních stolech rozhodně nesmí chybět, bez těch by Vánoce nebyli Vánocemi. Přesto, nebo právě proto, vsadíme nejen na tradici, ale i na originální a neotřelé kousky. Protože rovnováha musí být zachována i při pečení cukroví. Letošních vánočních příprav už se nemůžeme dočkat. Naše cukroví totiž fakt stojí za to! 

Medvídci s mandlemi

Likérové pralinky s datlemi a rozinkami

Plněné švestky v čokoládě

Radčino linecké cukroví

Ořechovo-čokoládové řezy

Janiččiny křupavé vanilkové rohlíčky

Plněné karamelové bochánky

Kávové košíčky s minipusinkami

Linecká kolečka

Perníčky

Florentinské cukroví

Perníkové stromečky

Čokoládové dortíčky

Karamelové košíčky

Babiččiny trojhránky

Dvoubarevné pracny

Makovo-kokosový šnek a kuličky

Opilý perník

Mandlové hříbky

Citronovomandlová kolečka

Vanilkové rohlíčky

Oříškové vločky

Malinové makronky

Išelské karty

Florentinky

Skořicoví sněhuláci

Mušličky s ořechovou náplní

Marcipánové kuličky

Čertíci

Maruščiny suchárky

Daniny rohlíčky Touha

Milčiny macešky

Nikolina nepečená roláda

Pavliny žloutkové čtverečky

Zuzčiny medové řezy

Stániny čedarové sušenky

Darinčino vinné cukroví

Šárčiny pařížské rohlíčky

Plněný perník

Karamelové oválky

Vánoce

Zrušení zájezdu z důvodu šíření onemocnění COVID – 19

Za situace celosvětové pandemie onemocnění COVID 19 a přijatých omezujících opatření mající vliv nejen na cestování, ale na každodenní život, jde o situaci, kterou zákon popisuje jako „nevyhnutelné a mimořádné okolnosti“ nebo-li vyšší moc.

Za těchto okolností může odstoupit od smlouvy o zájezdu zákazník i cestovní kancelář.

Cestovní kancelář má v takovém případě povinnost vrátit zákazníkům platby přijaté za neuskutečněné zájezdy nejpozději do 14 dnů od odstoupení od smlouvy o zájezdu. Zachování této lhůty není ale v podmínkách současné globální pandemie možné.

Lex Covid

Návrh zákona, který je právě projednáván v Parlamentu ČR (Viz www.psp.cz, sněmovní tisk 820), upravuje zvláštní podmínky pro zájezdy s termínem zahájení od 20. 2. do 31. 8. 2020. U těchto zájezdů může cestovní kancelář využít tzv. ochranné doby, o kterou se odkládá vrácení plateb uhrazených zákazníkem za zájezd.

Ochranná doba

Rychlé informace k právním možnostem řešení dopadů koronaviru – zájezdy, letenky, uzavřené provozovny| Advokátní kancelář CINK a partneři, s.r.o.

Rozhodne-li se cestovní kancelář využít ochrannou dobu (toto rozhodnutí je na cestovní kanceláři), musí to písemně oznámit zákazníkovi a současně mu doručit poukaz na zájezd v hodnotě realizovaných plateb. Dnem doručení poukazu na zájezd začíná běžet ochranná doba, která končí nejdéle 31. 8. 2021.

Výjimky

Je-li zákazníkem cestovní kanceláře:

–        držitel průkazu osoby se zdravotním postižením,

–        osoba vedená v evidenci úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání,

–        osoba těhotná či osoba čerpající mateřskou nebo rodičovskou dovolenou,

–        osamělý rodič pečující o nezaopatřené dítě (samoživitel),

–        osoba starší 65 let

–        zaměstnanec, který ke dni doručení oznámení cestovní kanceláře o využití ochranné doby nemohl po dobu nejméně 30 dnů konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele podle § 208 a 209 zákoníku práce a

–        škola nebo školské zařízení, které jsou zapsány do rejstříku škol a školských zařízení,

může (ale nemusí) poukaz odmítnout. V takovém případě zákazník oznámí cestovní kanceláří odmítnutí poukazu a cestovní kancelář je povinna vrátit všechny uhrazené platby.

Avšak je možné, že i zákazníci patřící do skupiny, na kterou se výjimka vztahuje, mohou poukaz přijmout a čerpání své dovolené posunout na vhodnější dobu.

Čerpání poukazu na zájezd/vrácení plateb

Zákazníci, kteří obdrží poukaz na náhradní zájezd, jej mohou vyčerpat flexibilně po dobu trvání ochranné doby. Cestovní kancelář je povinna navrhnout zákazníkovi rovnocenný náhradní zájezd, k jehož zaplacení zákazník využije poukaz. Pokud tak cestovní kancelář neučiní sama, může se na ní obrátit se svou žádostí i zákazník. Nepodá-li cestovní kancelář ve lhůtě 30 dnů od žádosti zákazníka nabídku rovnocenného náhradního zájezdu, ochranná doba skončí. Skončením ochranné doby se stává opět splatným původní peněžitý dluh pořadatele vůči zákazníkovi.

V případě, že poukaz na zájezd nebude v ochranné době, tj. nejpozději do 31. 8. 2021 zákazníkem vyčerpán, vrátí cestovní kancelář zákazníkovi veškeré uhrazené platby za původní zájezd nejpozději do 14 dnů od skončení ochranné doby.

Záruka ochrany pro případ úpadku cestovní kanceláře

Zákazníci mají garanci, že poukazy na zájezd, které od cestovní kanceláře obdrží, jsou chráněny pro případ úpadku cestovní kanceláře (podrobnosti této ochrany stanoví zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu). Zákazníci se nemusejí obávat, že o své vložené prostředky přijdou.

Rady, kterými se vyplatí řídit při nákupu zájezdu

Hlavní obsah

Odpovědi na nejčastější otázky k již zakoupené nebo plánované dovolené

Mám zakoupený zájezd, co mám dělat?

V případě dotazů k vašemu zájezdu využijte přednostně emailovou komunikaci a napište email svému prodejci, případně na email zajezdy@zajezdy.cz. Naši prodejci se všem emailům postupně věnují a reagují na ně. Vzhledem k aktuálnímu stavu pracujeme v omezeném režimu, reakce na emaily tedy nemusí být okamžitá. Za tuto skutečnost se omlouváme. V případě, že je váš plánovaný odjezd za méně než 48 hodin a doposud se s vámi nikdo nespojil, kontaktujte nás na telefonním čísle 565 656 610.

Jaké mám možnosti u zakoupeného zájezdu?

Dle možností pořádající CK nabídne změnu termínu nebo poukaz ve výši vámi uhrazené částky.

Poukaz na zájezd jako záruka peněz.

Ministerstvo pro místní rozvoj podpořilo odložení čerpání zájezdu jako řešení nastalé situace.

Na hodnotu zaplacených úhrad za zrušený zájezd vám bude vystaven poukaz, který budete moci uplatnit pro výběr zájezdu v době, kdy již bude bezpečné cestovat. Přečtěte si více na stránkách MMR.

Můžu nabízený poukaz odmítnout?

Ano, pokud patříte do některé ze skupiny výjimek dle nového zákona a pokud nebyl váš zájezd s odjezdem/nástupem od 20. 2. 2020 realizován, máte po prokázání této skutečnosti pořadatelské cestovní kanceláře možnost poukaz odmítnout.

Přijdu o své peníze, když mám poukaz od cestovní kanceláře a ta zkrachuje?

Ne, v případě zájezdu je poukaz krytý pojištěním proti úpadku. Pokud tedy daná cestovní kancelář zkrachuje, peníze vám bude vracet pojišťovna.

Trvám na odstoupení od smlouvy, jaká bude výše stornopoplatků?

Cestovní kanceláře ve svých všeobecných smluvních podmínkách uvádí, že odstupné se kalkuluje dle skutečně vzniklých nákladů. Vzhledem k tomu, že cestovní kanceláře již uhradily svým dodavatelům (ubytovatelé, dopravci atd.) podstatnou část plateb, které jim nebudou vráceny, skutečné vzniklé náklady mohou tvořit i 50-75 % z celkové ceny zájezdu. Uhrazená záloha tedy výši stornopoplatků nepokryje a v případě odstoupení od smlouvy bude nutné doplatit rozdíl do celkové výše odstupného. Z tohoto důvodu doporučujeme využít nabídky poukazu.  

Chci poukaz a mám uhrazenou Nízkou zálohu. Musím uhradit druhou splátku?

Ano, pokud jste využili akci Nízká záloha, druhou splátku jsme cestovní kanceláři za vás již uhradili. Nyní je tedy nutné podle rozpisu plateb doplatit druhou část zálohy a poté je možné vaši zaplacenou zálohu podle podmínek CK převést na poukaz nebo zájezd změnit.

Je možné posunout splatnost doplatku na pozdější termín, až se současná situace uklidní?

Ne, toto bohužel možné není. Při úhradě je nutné řídit se danými platebními podmínkami.

Kryje cestovní pojištění případné léčebné výlohy spojené s koronavirem?

Ano, pokud vycestujete do oblasti, na kterou nebyl ze strany Ministerstva zahraničních věci vydán zákaz/nedoporučení vycestování a epidemie se zde vyskytla až v době vašeho pobytu, cestovní pojištění léčebné výlohy v souvislosti s nakažením koronavirem kryje.

Pokud zruší zájezd cestovní kancelář nebo pokud odstoupím od smlouvy o zájezdu, vrátí se mi uhrazená částka za pojištění?

Ano, v případě že se jedná o zrušení ze strany cestovní kanceláře, bude částka za pojištění vrácena v plné výši. Pokud odstoupíte od smlouvy o zájezdu, bude vám vrácena částka za samotné cestovní pojištění, tzn. bez částky za pojištění Storno nebo Storno plus.

Co když se během dovolené dostanu do karantény?

V případě vyhlášení karantény v místě pobytu/lokalitě je cestovní kancelář povinna nést náklady na nezbytné ubytování klienta po dobu nejvýše 3 nocí nad rámec sjednané dovolené. Následný pobyt by měl být zajištěn místními úřady, které karanténu vyhlásily. Cestovní pojištění není v případě vyhlášení karantény automaticky prodlouženo a je nutné jej dokoupit.

Zájezd - vše o tématu | Blesk.cz

Pokud budu muset nastoupit po návratu z dovolené do povinné karantény, uhradí mi pojišťovna ušlý zisk?

Ne, po dobu karantény budete v pracovní neschopnosti a máte případně nárok na náhradu vyplývající z pracovně-právního vztahu s vaším zaměstnavatelem.

Mnozí lidé, kteří se letos vydají na dovolenou s cestovní kanceláří, už mají zájezd koupený. Ovšem jsou i tací, kteří s koupí ještě otálejí a doufají ve výhodnější cenu. Ve spolupráci se spotřebitelskou organizací dTest přinášíme několik rad a tipů, které mohou hrát roli při výběru a koupi zájezdu.

Ilustrační snímek

Řada cestovatelů stále nemá jasno, jaký je rozdíl mezi cestovní kanceláří a agenturou. Vždyť obě prodávají zájezdy, mají svoje pobočky či webové stránky. Rozdíl pochopitelně nespočívá jen v názvu.

Cestovní agentura zájezdy organizovat nesmí

„Organizovat a prodávat zájezdy smí pouze cestovní kancelář. Jedná se o koncesovanou živnost – k podnikání je nutné státní povolení, které při splnění podmínek vydává Ministerstvo pro místní rozvoj ČR. Proces jeho získání není nejjednodušší,“ upozornil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.Oproti jiným službám uzavíraným pomocí dálkové komunikace, typicky po telefonu či na internetu, nelze od smlouvy o zájezdu odstoupit bez uvedení důvodu a sankce do 14 dnůLukáš Zelený, dTest

Oproti tomu provozování cestovní agentury je živností volnou. Podnikateli stačí ohlásit živnostenskému úřadu, že chce podnikat, a může prodávat například jednotlivé služby cestovního ruchu (letenky, jízdenky, hotely či kempy).

Nikdy ale nesmí zájezdy sám organizovat. Agentury tak běžně zprostředkovávají, tedy přeprodávají zájezdy cestovních kanceláří.

http://www.radynacestu.cz/italie/benatky/?a_box=rjd584yr

závady byly ve smlouvě

Místo odpočinku a relaxace u moře prožili týden plný znechucení a stresu. Paní Milena popsala Právu, jak s manželem naletěli cestovní kanceláři, nechali se ovlivnit sliby a lákavými snímky z katalogu. Cestovka navíc jejich reklamaci neuznala, případné nedostatky prý měla zdokumentované v podmínkách zájezdu.

Ilustrační snímek

Paní Milena s manželem jsou stálými zákazníky cestovních kanceláří. Upřednostňují totiž cestování tzv. na klíč než na vlastní pěst. Ovšem jejich poslední zkušenost je přesvědčila, že služby cestovních kanceláří nemusí být vždy stoprocentní a je dobré být připraven čelit případným problémům.

„S manželem rádi jezdíme k moři a na první pohled nás v katalogu cestovní kanceláře zaujala nabídka zájezdu do Antalye v Turecku. Za týdenní dovolenou jsme zaplatili celkem 36 tisíc korun,” svěřila se Právu Milena.

Rozčarování hned po příjezdu

Záhy po příjezdu se však ukázalo, že lákavé fotografie z webových stránek cestovní kanceláře jsou jen klamavá prezentace něčeho, co má ve skutečnosti o několik tříd nižší úroveň.

Manželé byli z ubytování velmi nepříjemně překvapeni. Hotel byl špinavý a hlučný, pokoj malý se zastaralým vybavením. Zejména koupelna naprosto neodpovídala inzerovaným fotografiím. Všude byla špína, vybavení koupelny bylo zastaralé a nefunkční. Pružinové matrace na postelích dosloužily před několika sezónami, v pokoji fungovala jen jedna z volných zásuvek.

„Hotel naprosto neodpovídal popisu, který uváděla cestovní kancelář. První noc jsme strávili v malém špinavém pokoji s nefunkční klimatizací. Na základě naší stížnosti nám druhý den delegátka zajistila jiný pokoj. Dostali jsme na výběr, ale ani jeden nebyl vyhovující. Delegátka nám vysvětlila, že v hotelu jsou všechny pokoje obdobné,“ popsala Milena.

Úroveň stravování manžele rovněž nenadchla. Měli pocit, že se potraviny a pokrmy „recyklují“, a to i po několika dnech. Nakonec se rozhodli dle možností stravovat jinde.

Na vady ihned upozorněte

„Cestovní kancelář je povinna zajistit, aby zájezd odpovídal uzavřené smlouvě o zájezdu, tj. i fotografiím z katalogu. Pokud tomu tak není, má zákazník právo rozdíly a vady reklamovat,” upozornila Kateřina Tomčíková z advokátní kanceláře Vilímková Dudák & Partners.

Pokud cokoli neodpovídá sjednané smlouvě o zájezdu, odborníci doporučují pořídit si důkazy případně svědectví dalších osob. „Nečekejte na konec zájezdu, ale vady reklamujte ihned na místě, například u delegáta. Vždy určete lhůtu k nápravě, pokud cestovní kancelář ve stanovené lhůtě vadu neodstraní, můžete si zjednat nápravu sami a požadovat účelně vynaložené náklady po cestovní kanceláři,” doporučila Tomčíková.

„Nejpozději můžete zájezd reklamovat do jednoho měsíce od skončení zájezdu,” dodala.

„Na zájezdu jsme si vůbec neodpočinuli. Bylo to velké zklamání. Obzvláště nás mrzí, že cestovní kancelář neřešila naši reklamaci již v průběhu zájezdu, když jsme na závady upozorňovali,” posteskla si Milena.

Ihned po návratu domů bez zbytečného odkladu veškeré vady znovu písemně reklamovali a cestovní kancelář požádali o slevu z ceny zájezdu odpovídající ceně za ubytování, stravu a další služby delegáta za celou dobu trvání zájezdu.

Ve smlouvě jste byli na nedostatky upozorněni

Cestovní kancelář však na reklamaci zareagovala dopisem, ve kterém stálo, že na uvedené nedostatky byli klienti upozorněni v podmínkách sjednané smlouvy a tím pádem tato možná rizika akceptovali.

„Když jsem si zpětně podmínky důkladně pročetla, zhrozila jsem se, co všechno jsou cestovní kanceláře schopny do podmínek uvést – od hmyzu na pokoji přes hluk i v noci až po nedostatečný úklid vzhledem k zvyklostem dané země. V našem případě by to tedy znamenalo se s cestovní kanceláří soudit, ale toho jsme se neodvážili,“ dodala Milena.

Podle Tomčíkové se některé cestovní kanceláře snaží klienty už dopředu odradit od snahy domoci se svých práv. Ve smlouvách proto uvádějí nejrůznější situace, které mohou během zájezdu nastat, a při případných reklamacích se pak na ně odvolávají. Spoléhají se totiž, že mnozí klienti budou mít obavy se soudně se bránit.

„Proto doporučuji nashromáždit potřebné dokumenty a důkazy a obrátit se na odborníka, který pomůže klientovi vyhodnotit, zda je vhodné řešit reklamaci soudně žalobou či nikoli,” uvedla Tomčíková.

Blýská se na lepší časy?

V České republice není běžné, že by se klient domáhal svých práv v případě reklamací zájezdů tak, jak se to standardně děje například v sousedním Německu, kde se využívá tzv. Frankfurtská tabulka slev uvádějící rozsah kompenzace za nedostatečnou kvalitu služeb.

Podle Lukáše Zeleného, vedoucího právního oddělení dTestu, je možné například u chybějícího bazénu požadovat slevu 10 až 20 procent, u nižší třídy dopravního prostředku až 15 procent z ceny zájezdu.

„V letošním roce se ale i v ČR již první případy reklamací zájezdu dostaly k Nejvyššímu soudu ČR, který se při řešení těchto sporů odvolává právě na Frankfurtskou tabulku slev. Pokud se budou spotřebitelé bránit, dá se očekávat zlepšení situace,

http://www.radynacestu.cz/emiraty/dubaj/?a_box=rjd584yr

Co všechno lze reklamovat u zkažené dovolené

Zpožděný nebo zrušený let, ztracené zavazadlo či ubytování v hotelu neodpovídající tomu, co jste si zaplatili. To a mnohé další vám může zkazit vaši dovolenou. V podobných případech však máte nárok na odškodnění.

Pokud bude mít letadlo zpoždění a vy zůstanete trčet na letišti, máte nárok na poskytnutí péče ze strany dopravce.

Pokud bude mít letadlo zpoždění a vy zůstanete trčet na letišti, máte nárok na poskytnutí péče ze strany dopravce. Foto: Profimedia.cz

Podle údajů Evropského spotřebitelského centra (ESC), které pomáhá řešit spory spotřebitelů z mnoha různých oblastí v rámci Evropské unie, si lidé velmi často stěžují na problémy, které jim způsobí letecké společnosti.

„Oblastí číslo jedna je letecká doprava, tedy především náhrady škody v případě zrušení a zpoždění letů a problémů se zavazadly. U české pobočky se stížností na leteckou dopravu týkalo 37 procent případů,” uvedl Tomáš Večl, ředitel ESC ČR.

KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano –  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Odškodnění již po dvou hodinách zpoždění

Pokud bude mít vaše letadlo zpoždění a vy zůstanete trčet na letišti, máte nárok na poskytnutí péče ze strany dopravce. Zpoždění však musí trvat:

 • dvě hodiny a více v případě letů do 1500 kilometrů,
 • tři hodiny a více v případě všech letů v Evropské unii delších než 1500 kilometrů a všech ostatních letů od 1500 do 3500 kilometrů,
 • čtyři hodiny a více v případě všech ostatních letů.

V těchto případech je dopravce povinen vám poskytnout občerstvení v takovém rozsahu, který odpovídá délce čekání na zpožděný let. V případě, že budete čekat přes noc, dopravce vám musí zajistit ubytování včetně přepravy do místa ubytování a z něj.

Jestliže zpoždění letu přesáhne pět hodin, můžete cestu bez sankce zrušit a dopravce vám pak musí vrátit cenu letenky.

Pokud dojde ke zrušení letu, máte navíc nárok na tzv. přesměrování – dopravce vám musí co nejdříve zajistit náhradní dopravu za srovnatelných dopravních podmínek. Pokud s přesměrováním nebudete souhlasit, máte nárok na vrácení ceny letenky.

Finanční odškodnění jen za určitých podmínek

Za předem daných podmínek mohou cestující požadovat i finanční odškodnění, a to jak u zpožděného (v případě, že cílové destinace dosáhnete se zpožděním tři hodiny), tak u zrušeného letu (v případě, že vám zrušení nebylo oznámeno s dostatečným předstihem).

Výše odškodnění pak závisí na délce cesty a v případě opožděného letu i na délce zpoždění.

Finanční odškodnění u zpožděných a zrušených letů
Všechny lety v délce do 1500 kilometrů
250 eur
(cca 7000 Kč)
Všechny lety v rámci EU delší než 1500 kilometrů,
ostatní lety v délce od 1500 do 3000 kilometrů
400 eur
(cca 11 000 Kč)
Všechny ostatní lety
600 eur
(cca 16 000 Kč)
 Zdroj: ESC

Odškodnění můžete žádat až tři roky zpětně. Dopravce však není povinen vám je vyplatit, pokud došlo ke zrušení či zpoždění letu kvůli mimořádným okolnostem, kterým nemohl zabránit, i kdyby přijal všechna přiměřená opatření k jejich odvrácení.

Mezi mimořádná opatření patří například nepříznivé počasí, stávka, omezení řízení letového provozu, zásahy státních orgánů apod. Naopak mimořádnou okolností zpravidla není technická závada na letadle.

Poškozené zavazadlo reklamujte do 7 dnů

Dovolenou vám může pokazit i poškozené nebo ztracené zavazadlo. V případě, že nebude nalezeno do 21 dnů, považuje se za ztracené a vůči dopravci můžete nárokovat uhrazení jeho hodnoty.

Pokud vám zavazadlo dorazilo později, máte nárok na proplacení peněz, které jste utratili za pořízení například hygienických potřeb či základního ošacení potřebného pro pobyt v místě dovolené po dobu, kdy jste zavazadlo neměli k dispozici. Uplatnit nárok na náhradu škody však musíte písemně nejpozději do 21 dnů od dodání zavazadla.

Jestliže se vaše zavazadlo během přepravy poškodí nebo se z něj něco ztratí, musíte nárok na náhradu škody písemně uplatnit nejpozději do sedmi dnů od předání zavazadla.

Na reklamaci dovolené je jen měsíc

Zkazit dovolenou vám může i nabídka služeb v místě pobytu. Cestovní kancelář vám naslibuje hory doly, naláká vás na skvělé fotky v katalogu, na místě však zjistíte, že všechno je jinak. Na nic tedy nečekejte a okamžitě po návratu všechny nedostatky reklamujte. Podle nového občanského zákoníku (NOZ) na to máte jen měsíc od skončení zájezdu.

Abyste ale byli se svou reklamací úspěšní, musíte všechny nedostatky a vady prokázat. Nejjednodušší je vše nafotit. Vyžádat si můžete i písemný doklad od personálu hotelu či dopravce. Jako důkaz můžete také použít svědectví dalších účastníků zájezdu.

„Každý by měl vědět, že nápravy je nejlepší domáhat se ihned na místě. Pořadatel je povinen zajistit náhradu, a pokud ji nesjedná včas, můžete si ji zařídit ve vlastní režii na jeho náklady. Lhůtu si stanovíte sami a měla by být přiměřená okolnostem. Pokud zástupce cestovní kanceláře vašim oprávněným nárokům nevyhoví, dochází k porušení smlouvy a za to se platí,“ upozornil vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený.

Ubytují-li vás ve stejném hotelu, jen ne s vytouženým výhledem na moře, pak máte nárok, aby vám vrátili rozdíl v ceně. Pokud vás přemístí do lepšího, jde to na vrub pořadatele a vy nemusíte nic doplácet.

Pro cestovní kanceláře je podle Zeleného někdy komplikované pochopit, že když vadu nenapraví hned, poskytují službu s vadou, a i za tu zákazníkovi přísluší patřičná sleva.

Jak vysoká by měla být adekvátní sleva

Bude-li vaše reklamace oprávněná, cestovní kancelář vám musí poskytnout slevu z ceny zájezdu. Pro určení její výše vám může jako vodítko posloužit tzv. frankfurtská tabulka slev. Prohlédnout si ji můžete například na stránkách ESC. V tabulce jsou uvedeny často řešené nedostatky a jim odpovídající výše slev, které mohou zákazníci získat.

Například pokud vás ubytují v jiném než zaplaceném hotelu, můžete požadovat slevu až 25 procent, za plíseň či hmyz v pokoji máte nárok na slevu až do výše 50 procent. V případě nefunkční klimatizace může sleva činit až 20 procent.

Náhrada za ztrátu radosti

Nový občanský zákoník přinesl před rokem do úpravy smlouvy o zájezdu (dříve smlouvy cestovní) nové prvky a trochu tím cestovní kanceláře vyděsil. Zavedl totiž něco, čemu říká újma za narušení dovolené.

Tato novinka je známější pod pojmem odpovědnost za ztrátu radosti z dovolené.

„Újma je způsobena například i tím, že si zákazník na dovolené neodpočine nebo zažije psychický šok,“ upozornila advokátka Kateřina Tomčíková ze společnosti Vilímková Dudák & Partners. Cestovní kancelář přitom odpovídá za splnění povinností ze smlouvy o zájezdu a je vcelku jedno, jestli jednotlivé služby za ni poskytuje někdo jiný. Pokud byste se v hotelové restauraci nakazili nebezpečnou bakterií, zodpovědná je cestovní kancelář.

Cestovní kancelář musí kompenzovat i narušení dovolené například jejím zkrácením či úplným zmařením.

Například máte-li u zaměstnavatele nahlášenou dovolenou a cestovní kancelář zájezd posune na termín, který vám v žádném případě nebude vyhovovat, máte nárok na náhradu újmy za zmařenou dovolenou, i když sami od smlouvy o zájezdu odstoupíte.

Cestovky by vám také měly přispěchat s pomocí, pokud se během pobytu ocitnete v nesnázích při čerpání služeb souvisejících se zájezdem.

„Pořadatel je povinen poskytnout pomoc v nesnázích, a pokud zájezd nemůže pokračovat, musí zákazníka dopravit zpět do vlasti,“ doplnil Lukáš Zelený z dTestu.

http://www.radynacestu.cz/italie/florencie/?a_box=rjd584yr

Některé cestovky prodávají i zájezdy, které nemají zajištěné

Ani po zaplacení zájezdu nemáte jistotu, že na něj skutečně odjedete. Cestovka vám ho totiž může i těsně před odjezdem zrušit, protože ve vybrané destinaci nemají místo. Přesvědčila se o tom čtveřice mladých lidí, která si u cestovní agentury Invia zaplatila zájezd do Chorvatska. Jen několik dní před odjezdem jim přípravy na cestu ukončila zpráva od cestovky, že nemají zajištěno ubytování.

Už měli sbaleno, když přišla SMS od cestovky, že zaplacený zájezd je obsazen a na ně místo nezbylo. Ilustrační snímek.

Už měli sbaleno, když přišla SMS od cestovky, že zaplacený zájezd je obsazen a na ně místo nezbylo. Ilustrační snímek. Foto: Profimedia.cz

Svou nepříjemnou zkušenost s přístupem cestovní agentury Invia svěřila redakci Práva třiadvacetiletá Tereza S. z Náchoda.

„V červnu jsme si s kamarády z nabídky společnosti Invia vybrali desetidenní zájezd s vlastní dopravou do Chorvatska za zhruba 21 tisíc korun. Odjíždět jsme měli 11. srpna. Na pražské pobočce jsme podepsali smlouvu a zájezd i na místě zaplatili. Ovšem sotva týden před odjezdem nás kontaktovala zaměstnankyně pobočky, že náš zájezd nebyl potvrzen kvůli nadkapacitnímu obsazení hotelu,” uvedla Tereza.

Nejdřív zaplať, až pak zjistíme kapacitu hotelu

Zpráva mladé cestovatele šokovala. „Nechápali jsme, jak je možné, že cestovka si od nás měsíc a půl před odjezdem vybere peníze, sepíše s námi smlouvu, odešle nám závaznou objednávku, a teprve když máme prakticky odjíždět, nám sdělí, že je v našem termínu hotel obsazen,” posteskla si Tereza.

Podle vyjádření Michala Tůmy ze společnosti Invia je zmíněný postup naprosto běžný. „V režimu last minute u zemí Chorvatsko a Itálie se často postupuje tak, že je třeba zaplatit, podepsat cestovní smlouvu a až následně cestovní kancelář zajišťuje ubytování v místě dovolené. Nejde o chybu, ale standardní postup,” uvedl Tůma.

Jenže o tom, že cestovní kancelář bude teprve zjišťovat, zda hotel je volný, či nikoliv, zaměstnankyně klienty neinformovala. Ti v domnění, že je vše v pořádku, mezitím investovali peníze do nákupu dálničních známek na konkrétní termín či pojištění auta.

Neaktuální nabídka zájezdů

Bohužel zrušeným zájezdem nepříjemnosti neskončily.

„Zaměstnankyně pobočky nám zároveň řekla, ať si z jejich internetové nabídky vybereme jiný nám vyhovující zájezd. Našli jsme dva na stejný termín i s možností vlastní dopravy. Ovšem na pobočce nám sdělili, že jeden není volný a druhý je možný pouze s autobusovou dopravou, ne vlastním autem. Zarazilo nás, proč je tedy Invia nabízí, když ve skutečnosti nejsou k dispozici,” řekla Právu Tereza.

Michal Tůma redakci sdělil, že nabídku zájezdů aktualizují, jak jen to je možné. „Některé se aktualizují každých 15 minut, některé jednou denně, výjimečně i déle. Mimo pravidelné automatické aktualizace kdykoliv náš prodejce zjistí vyprodanost termínu, tak to zareportuje a do druhého dne mizí z nabídky.”

Ovšem i přesto, že zaměstnankyně zjistila, že nabídka na internetu neodpovídá skutečnosti, oba zájezdy na vyprodané termíny byly v nabídce i několik dalších dní. „Dokonce jsme mezi nabízenými zájezdy našli na námi vybraný termín i ten, který nám byl z důvodu obsazeného hotelu zrušen,” doplnila Tereza.

Dlouhá cesta k penězům

Vzhledem k tomu, že cestovní agentura nedokázala klientům nabídnout vhodnou alternativu, domluvili se na zrušení smlouvy a vrácení peněz. Klienti je pochopitelně chtěli mít k dispozici co nejdříve, měli v úmyslu zkusit štěstí jinde, do termínu plánovaného odjezdu jim zbývalo jen několik dní.

Proto požadovali vrácení peněz v hotovosti, což ale zaměstnankyně odmítla. „Argumentovali jsme tím, že zájezd jsme uhradili v hotovosti a hotové peníze tedy chceme zpátky. Bylo nám ale sděleno, že to není možné, finance nám mohou pouze vrátit na účet,” uvedla Tereza.

Zaměstnankyně jim alespoň slíbila, že domluví urgentní platbu, aby měli peníze co nejdříve. „Bohužel ani tento slib nebyl dodržen. V den, kdy jsme dle domluvy měli mít finance na účtě, nám ještě ani nebyly poslány. Bylo to k vzteku, zájezd nám nevyšel, neměli jsme ani peníze a za pojištění a dálniční známky jsme vyhodili tisíce,” posteskla si dívka redakci s tím, že peníze o několik dní později na účet přišly.

Podle vyjádření Michala Tůmy je možné peníze klientovi vyplatit zpět i v hotovosti. „Dle obchodních podmínek peníze vracíme standardně do sedmi dní,” doplnil Tůma.

Klienti mohou žádat náhradu

Redakce požádala o vyjádření k případu mladých cestovatelů vedoucího právního oddělení dTestu Lukáše Zeleného.

„Je-li uzavřena závazná objednávka a podepsána smlouva o zájezdu, musí na jejím základě cestovní kancelář plnit. Pokud dojde k odstoupení od smlouvy tak, jak tomu bylo v tomto případě, mohou klienti požadovat náhradu za ztrátu radosti z dovolené. Mají také nárok na kompenzaci již vynaložených nákladů za nakoupené dálniční známky apod.,“ uvedl Zelený.

Odpovědnost za ztrátu radosti z dovolené, resp. újmu za narušení dovolené, přinesl loni do úpravy smlouvy o zájezdu (dříve smlouvy cestovní) Nový občanský zákoník. Náhrada za ztrátu radosti z dovolené by měla být hrazena zejména v případech, kdy je zájezd zcela zrušen nebo podstatně zkrácen.

http://www.radynacestu.cz/japonsko/?a_box=rjd584yr

Dovolená ve Španělsku – rady a tipy

Jednou z nejoblíbenější destinací Čechů pro letní dovolenou je Španělské království, ležící na Pyrenejském poloostrově. Součástí Španělska jsou i Kanárské ostrovy v Atlantiku (Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote atd.) a Baleáry ve Středozemním moři (Mallorca, Menorca, Ibiza a další menší ostrůvky). Španělsko hraničí s Portugalskem, Andorrou, Francií a Gibraltarem. Španělské exklávy Ceuta a Melilla sousedí na africkém území s Marokem. Španělsko je oblíbené nejen díky svým dlouhým plážím, ale také i bohaté historii, krásné přírodě, světově známé gastronomii, stylem života lidí atd.

Zajímavá místa

Madrid

Dovolená ve Španělsku – rady a tipy

Největší a hlavní město Španělska se nachází v geografickém středu Pyrenejského poloostrova na řece Manzanares. Madrid je třetím největším městem Evropské unie po Londýně a Berlíně. Díky své ekonomické situaci a vysoké životní úrovni je Madrid považován za politické, vzdělávací, módní, vědecké, kulturní a umělecké centrum Pyrenejského ostrova a jižní Evropy.

http://www.radynacestu.cz/italie/florencie/?a_box=rjd584yr

 • Královský palác (Palacio Real) – oficiální sídlo španělského krále Filipa VI. Španělského je dostupné i pro veřejnost. Za pozornost stojí historicko – umělecká sbírka hudebních nástrojů od známého italského mistra Antonia Stradivaria.
 • park El Retiro je útočištěm před vysokými letními teplotami a slouží k odpočinku a jako místo setkávání pouličních muzikantů, malířů nebo žonglérů.
 • Museo del Prado – nejvýznamnější galerie ve Španělsku s výstavou uměleckých děl od El Greca, Goyi, Velazqueze, Rembrandta nebo Rubense.
 • býčí aréna Las Ventas – největší býčí aréna na světě a nejvýznamnější dějiště koridy
 • Museo Reina Sofía – muzeum královny Sofie, které se věnuje především španělskému umění tvoří spolu s galerií del Prado a Museo Thyssen-Bornemisza tzv. zlatý trojúhelník umění.

Barcelona

Barcelona

Barcelona – druhé největší město Španělska hned po Madridu – je hlavním městem Katalánska, které leží na severovýchodním pobřeží Pyrenejského poloostrova. Je jedním z nejnavštěvovanějších měst, k čemuž přispívá jednak poloha a druhak architektura. Většina staveb známého katalánského architekta Antonia Gaudí se nachází právě v Barceloně. 27. října 2017 byla Katalánskem vyhlášena republika nezávislá na Španělsku, ta ale není uznaná ani Španělskem, ani jiným státem, patří tak stále pod právní kontrolu Španělského království.

 • Sagrada Familia – Gaudího mistrovské dílo se stále ještě dokončuje. Tato novogotická stavba je spolu s dalšími Gaudího stavbami zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO
 • Gaudího muzeum v parku Güell – Gaudího stavby inspirované přírodou, palmy a výhled na město
 • historická čtvrŤ El Barri Gotic se středověkou architekturou: chrám sv. Eulálie, Muzeum Picassa, Plaza del Rey
 • Montjuic – kopec sahající do výšky 213 m.n.m. je dostupný lanovkou. Kromě dechberoucího výhledu se na něm nachází i botanická zahrada, sportovní stadion a hrad Montjuic
 • La Rambla – nejrušnější ulice města, kde se život nezastaví ani v pozdních nočních hodinách
 • Stadion Camp Nou – největší fotbalový stadion v Evropě pojme 99 500 diváků

Costa Brava

Městečka Cadaqués

“Divoké pobřeží” lemuje severovýchod Španělska na katalánském území. Pobřeží dlouhé 220 km je turisticky jedním z nejnavštěvovanějších. Nabízí krásné scenérie s příkrými skalnatými útesy a písečnými plážemi. Mezi nejznámější střediska patří Lloret de Mar, Blanes a Tossa de Mar.

 • malebné městečko Cadaqués – jeho historie je spjata s mnohými umělci: Salvatorem Dalí, Pablem Picassem, Joanem Miró, Marcelem Duchampem, Richardem Hamiltonem atd.
 • Palamós – původně rybářské městečko se středověkým hradem Sant Esteve se proměnilo v živé město nabízející sportovní vyžití: windsurfing, paragliding, potápění, šnorchlování, jízda na vodních lyžích apod.
 • L´Escala – přímořské městečko leží v “Zálivu růží”. Je známé díky zdejším ančovičkám a konzervárna Solés dokonce nabízí i prohlídky a ochutnávky. Na sever od města leží slavné řecko – římské empúrijské ruiny.

Mallorca

Město Sóller s historický vláčkem

Největší ostrov Španělska je turisticky vyhledávanou lokalitou. Cestovní ruch patří mezi jeden z hlavních zdrojů obživy obyvatel.

 • Palma de Mallorca – hlavní město ostrova s historickými památkami: katedrálou La Seu – největší gotickou katedrálou v Evropě z roku 1230, gotickým hradem a arabskými lázněmi z 10. století.
 • Deià – vesnice na úpatí hory Teix se stala díky své poetické kráse inspirací pro mnohé umělce.
 • Manacor A Porto Criso – města, kde se vyrábějí perly k nerozeznání od těch pravých. Nachází se zde krápníkové jeskyně Hams a Dračí jeskyně (Cuevas del Drach) s podzemním Martelovým jezerem, které se řadí mezi ty největší na světě.
 • Sóller – údolní město je kromě jeho malebné krásy a citrusovníky známé díky svému historickému dřevěnému vláčku, který na úzkokolejce jezdí až do hlavního města Palmy
 • Castillo de Bellver – hrad nedaleko hlavního města Palma byl dostaven počátkem 14. století. Je jedním z nejstarších kruhových hradů Evropy.

Ibiza

Město Ibiza a středověká pevnost

Ostrov v Baleárském souostroví je kromě svých nádherných pláží ( např. nejdelší pláž ostrova Playa d´en Bossa) známý jako ostrov, kde zábava nekončí ani k ranním hodinám. Její historie sahá až do 2. tisíciletí před n.l., má tedy co nabídnout i lidem, kteří necestují jen za zábavou.

 • Ibiza – hlavní město, jehož historie se datuje do 7. století před n.l. láká turisty na starobylé opevnění s baštami, na pevnost, katedrálu a další stavby, které jsou v rámci celého historického centra Dalt Vila zapsané na seznamu UNESCO.
 • Santa Eulália del Rio – 2. největší město, kde se nachází římský akvadukt Pont Vell a bílý kostel Església de Santa Eulália z 16. století.
 • Poblat fenici de sa Caleta – místo naleziště fénického osídlení z 8. století před n.l.
 • Necropolis del Puig des Molins – na kopci Puig des Molins byla nalezena nekropole s 3000 hrobkami
 • Sa Talaiassa (Strážní věž) – nejvyšší hora Ibizi
 • Přírodní park Ses Salines – park se solnými pánvemi, ve kterých se dodnes přírodním způsobem těží sůl

Córdoba

Most Puente Viejo v Córdobě

Córdoba leží na území jižního Španělska v oblasti Andalusie na řece Guadalquivir. Její historické centrum patří na seznam UNESCO.

 • Córdobská mešita – 2. největší mešita na světě, jejíž stavbu zahájil v roce 785 emír Abd ar – Rahman I., byla v roce 1236 změněna na křesťanskou katedrálu a v roce 1523 byla v jejím středu postavena renesanční bazilika.
 • římský most Puente Viejo se 16 oblouky, postavený po roce 45 př. n.l.
 • Archeologické muzeum
 • Alcazar de los Reyes Cristianos – zámek s římskými mozaikami ze 14. století
 • Juderia – staré židovské a arabské město
 • zříceniny paláce Medina Azahara z 10. století, které se nacházejí nedaleko města

Picos de Europa

Park Picos de Europa

Únik od rozpálených historických ulic naleznete v jednom z 15 národních parků. Vápencové pohoří se nachází na severu Španělska a rozkládá se na území tří autonomních oblastí: Antábrie, Asturie a Kastilie – Leónu

 • nejvyšším vrcholem je Torre de Cerredo – 2648 m.n.m.
 • plocha parku je 1000 km2
 • v roce 2003 byl park Picos de Europa zařazen na seznam UNESCO

Santiago de Compostela

Katedrála sv. Jakuba v Santiagu de Compostela

Hlavní město Galicie bylo založeno na přelomu 4. a 5. století. V 9. století zde objevili ostatky jednoho z 12 apoštolů – svatého Jakuba Staršího. Ostatky byly uloženy do katedrály svatého Jakuba a ta se tak stala křesťanským poutním místem a cílem při Svatojakubské pouti.

 • Katedrála svatého Jakuba
 • Klášter benediktinů s kostelem
 • Klášter dominikánů s kostelem
 • Praza de Galicia – moderní čtvrť z 20. století s přilehlým parkem Parque da Ferradura
 • Centrum moderního umění Galicie – muzeum, divadlo a knihovna

Bezpečnost

Kriminalita ve Španělsku je srovnatelná s ostatními evropskými destinacemi. Nejrizikovější jsou přelidněná velká města (Madrid, Barcelona) a pláže, proto je lepší nechávat větší finanční částky v trezoru a nemít všechny doklady na jednom místě. Nezapomeňte na kopii občanských průkazů, které pro cestování v rámci Schengenského prostoru stačí.

 • tísňová telefonní linka: 112
 • tel. na civilní gardu: 062 a národní policii: 091
 • před cestováním vozem si prostudujte základní dopravní předpisy: při tankování by měl být vypnutý mobilní telefon i rádio

Ceny

Brambory (1 kg)43 KčHovězí maso (1 kg)290 Kč
Cibule (1 kg)26 KčVoda 1,5 l15 Kč
Rajčata (1 Kg)38 KčCappuccino40 Kč
Vejce (12 ks)41 KčCigarety130 Kč
Rýže (1 kg)24 KčMístní točené pivo 0,5 l60 Kč
Chléb26 KčVíno 0,7 l130 – 500 Kč
Mléko (1 l)20 KčJídlo v restauraci 260 – 500 Kč
Jablka (1 kg)51 KčJízdenka na autobus40 Kč
Meloun (1 kg)51 KčTaxi 1 kmcca 30 Kč

Zdroj: etravel.cz

Typická španělská jídla

 • Tapas
  Typické malé jednohubky, malé občerstvení, které neodmyslitelně patří ke španělské kultuře. Patří sem např.: jamón (sušená vepřová šunka), vyzrálý sýr, olivy, salámy, klobásky, ančovičky apod.
 • Churros
  Smažené skořicové tyčinky, které se připravují z odpalovaného těsta a namáčejí se v čokoládě.
 • Gazpacho
  Studená zeleninová polévka, jejíž základem jsou rajčata.
 • Paella
  Španělský pokrm z rýže a nejčastěji mořských plodů, který se připravuje na jedné pánvi.
 • Papas Arrugadas
  nové brambory vařené ve slupce, které se podávají s červenou nebo zelenou mojo omáčkou

http://www.radynacestu.cz/portugalsko/lisabon/?a_box=rjd584yr

Jedeme autem na dovolenou: rady pro dlouhé cesty

Dovolená autem bez starostí. Jsme tu pro vás se seznamem všeho nutného, co udělat před odjezdem, na co si dát pozor v okolních zemích a jak připravit vaše auto na cesty.

Čeká nás doprava autem, připravujeme se krok za krokem

Pokud se chystáte na dovolenou autem, je nezbytné připravit se na cestu, abyste snížili riziko problémů na minimum. Štěstí přeje připraveným, proto vás rádi provedeme jednotlivými úkoly. Rady a tipy rozdělíme přesně podle průběhu příprav. Nejprve doporučené úkoly před cestou a následně během ní.

Kontrola technického stavu vozidla

Omezit riziko problémů s vozidlem přímo na cestách je jeden z hlavních úkolů přípravy před dovolenou. Nejjednodušší variantou je svěřit vozidlo odborníkům, aby provedli důkladný servis. Informovat je, že se chystáte na dovolenou a že potřebujete auto ve vynikající kondici. Základní věci jako provozní kapaliny a povinnou výbavu můžete prověřit i sami.

Velkou pozornost věnujte vzorku vašich pneumatik. V případě letní dovolené platí ve většině zemí předpis minimální hloubky dezénu pneumatik 1,6 mm. Chorvatsko, Slovensko a Slovinsko požadují jen 1,0 mm. Vhodné jsou pneumatiky se vzorkem od 3,0 mm s ohledem na chování na mokré vozovce.

Pokud vyrážíte do hor na lyže, předpisy se drobně mezi alpskými zeměmi a Českem liší, takže věnujte informacím dobrý pozor.

Povinná zimní výbava auta v okolních zemích.

Méně běžné prvky povinné výbavy napříč evropskými zeměmi hledejte na speciální stránce ÚAMK.

Základní nezbytné doklady

 • řidičský průkaz
 • občanský průkaz nebo pas
 • technický průkaz od vozidla 
 • doklad o povinném ručení, doporučuje se i jedna jeho kopie pro případ havárie
 • doklad o havarijním pojištění, pokud ho máte 
 • doklad o cestovním pojištění, pokud ho máte 
 • evropský formulář záznamu o dopravní nehodě 
 • případně potvrzení o zapůjčení vozidla od jeho majitele, nejlépe v němčině nebo angličtině

Osmero příprav správného řidiče

 1. nechat automobil řádně zkontrolovat v servisu 
 2. ověřit si platnost všech dokladů 
 3. zjistit si povolené rychlosti v zahraničí 
 4. naplánovat trasu a zajistit mapové podklady 
 5. sjednat si pojištění 
 6. mít všechny důležité kontakty u sebe 
 7. rozvrhnout si tankování pohonných hmot 
 8. pořídit si nabíječku do auta pro svá zařízení

Vyrážíme na cestu

Dobře připraveni vyrážíte autem na dovolenou. V další části článku najdete rady, jak cestu zvládnout bez problémů.

Praktické rady a doporučení

Radou číslo jedna je vyjet s dostatečným předstihem. Pokud vás čeká cesta dlouhá přibližně 12 hodin i s přestávkami, vyrazte o dvě až tři hodiny dříve. Uskladnění zavazadel má svá logická pravidla. Nejtěžší dejte do spodku zavazadlového prostoru, lehčí na ně. Nejtěžší zavazadla se nesmí hýbat při akceleraci nebo brzdění a zatáčení. Na roletku či plato zavazadlového prostoru nepatří nic těžkého. Předměty by mohly ohrozit posádku. Je to místo určené například pro mikinu a podobné věci.

I přes předešlou kontrolu mějte s sebou na cesty zásoby základních provozních kapalin (voda do ostřikovačů, motorový olej, chladící kapalina, servo olej apod.), případně se ještě zastavte u čerpací stanice na kontrolu tlaku v pneumatikách. Pozor, po cestě na dovolenou auto zatížíte a je lepší pneumatiky lehce přehustit.

Tankovat palivo je vhodné mimo dálnice v menších městech u běžných silnic. Rozdíl v ceně paliva může být až 10 korun na litr. Malé pumpy ale nemají otevřeno non stop a nemusí přijímat platební karty. Na cestu je lepší noc, protože je malý provoz a není horké slunečné počasí. Ne každý je schopný řídit celou noc, řidiči by se měli střídat, nebo by mělo dojít na větší pauzu se spánkem.

Jídelníček na cestách by měl být lehčí, hlavně pro řidiče. Těžká jídla organismus při řízení zatěžují. Doporučuje se ovoce, zelenina, lehké svačiny s pečivem. Z nápojů slabší čaj a hlavně čistá voda. Nápoje s kofeinem mohou oddálit únavu, o to razantněji nastoupí později. Proto se nedoporučují.

Pokud cestujete s dětmi, bude nutné promyslet zábavu, protože cesta pro ně bude dlouhá. Počítat musíte s více přestávkami. Program během jízdy lze kombinovat hudbou, přenosným DVD přehrávačem, mobilem či tabletem a slovními hrami. Pokud nefandíte moderním technologiím, zkuste knížky a omalovánky. Můžete také hledat za oknem auta různé stavby, přírodní úkazy i jiné předměty.

Když nastane problém

Nejčastější problém – technická závada na vozidle

Technická závada je třikrát častější problém našich řidičů v zahraničí jak nehoda a jiné potíže. Základní asistenční služby jsou součástí povinného ručení a havarijního pojištění. O této skutečnosti mnoho řidičů neví. Řidiči mohou asistenci využít i v případě banalit, jako je prázdná nádrž. Jejich součástí často bývá i právní pomoc, opravy přímo na místě, nabití baterie, oprava pneumatiky, vyřešení zamrznutých kapalin, zabouchnutých klíčů apod.

Na možnou poruchu vozidla je potřeba myslet už před cestou. Ideálně už při sjednávání povinného ručení. Pokud víte, že budete cestovat v době platnosti povinného ručení do zahraničí, nekoukejte jen na cenu, ale hlavně na nabízené služby. Většina pojištění totiž kromě krytí odpovědnosti nabízí zdarma i asistenční služby, které vám v případě poruchy či nehody v zahraničí významně usnadní situaci.

V případě poruchy je pojišťovna i v cizině schopna zajistit asistenci. Mechanik pak buď opraví váš vůz přímo na silnici, nebo jej odtáhne do servisu. Pokud by vozidlo bylo na místě neopravitelné, zajišťují pojišťovny také jeho přepravu do České republiky. V závislosti na typu pojištění může asistence zahrnovat náhradní dopravu do České republiky či do cílové destinace, nebo příspěvek na ubytování po dobu, kdy budete čekat na opravu vozu.

Dopravní nehoda

V zahraničí platí povinné ručení nebo havarijní pojištění. Pokud nemáte uzavřeno celoroční havarijní pojištění, je možné si ho sjednat i krátkodobě, třeba na dobu dovolené v zahraničí. Každý, kdo se již v minulosti dostal do problémů, ocenil dostatek informací, jak se má chovat a kam se obrátit. Než vyjedete do ciziny, zjistěte si, na co vše se vaše pojištění vztahuje a případně se připojistěte. Průběh a řešení dopravní nehody odpovídá situaci v Česku.

Pokud se stanete účastníkem dopravní nehody, zastavte vozidlo a zabezpečte místo nehody. Zapněte varovná světla a umístěte výstražný trojúhelník. Nezapomeňte dbát na svou bezpečnost i bezpečnost posádky vozidla. Silniční provoz okolo totiž pokračuje. Jakmile budete vystupovat z vozu, ihned je nutné obléct reflexní vestu.

V případě zranění zajistěte první pomoc, která bude ve vašich silách, a vždy kontaktujte záchrannou službu, hasiče či policii. Některé země EU již zrušily národní čísla tísňového volání a přešly na jednotné číslo 112, je ale vhodné zjistit si všechna možná čísla v daných zemích průjezdu.

Nouzová telefonní čísla

Ve všech zemích lze využít univerzální tísňové číslo 112.

Rakousko

 • 122 – hasiči
 • 128 – s plynem související nouze
 • 133 – policie
 • 140 – horská služba
 • 141 – lékaři
 • 142 – telefonické poradenství
 • 144 – záchranná služba – ambulance
 • 147 – záchranná služba pro děti a mládež

Slovinsko

 • 113 – policie 
 • 08001200 – anonymní linka policie
 • 01/ 5228408 – první pomoc 
 • 1188 – všeobecné informace o tel. číslech
 • 1987 – AMZS – Automotoklub Slovinska (pomoc na cestách)

Chorvatsko

 • 93 – hasiči
 • 94 – ambulance
 • 192 – policie
 • 9155 – vyhledávání a záchrana na moři
 • 1987 – silniční asistence

Slovensko

 • 150 – hasičský záchranný sbor
 • 155 – zdravotnická záchranná služba
 • 158 – policie

Itálie

 • 112 – karabiníci – polovojenská policie
 • 113 – policie
 • 115 – hasiči
 • 116 – pomoc motoristům – autoklub
 • 118 – první pomoc

Maďarsko

 • 104 – ambulance a pohotovost zdravotnické služby
 • 105 – požární ochrana, záchranné služby, civilní ochrana
 • 107 – policie

Německo

 • 110 – policie

Přivolat policii musíte jen v případech stanovených zákony a předpisy dané země. Je vhodné si je před cestou nastudovat. Podepisujte jen policejní protokoly, se kterými souhlasíte. V opačném případě sepište své vlastní vyjádření k nehodě. Psát můžete česky, navíc máte právo na tlumočníka v případě výslechu.

Zapište si: registrační značky, VIN kódy, značky a typy zúčastněných vozidel, jména, příjmení a bydliště jejich řidičů, jména, příjmení a bydliště/sídla jejich vlastníků a údaje o pojištění (číslo a platnost zelené karty, číslo pojistné smlouvy, název pojistitele). Poznamenejte si i jména a adresy případných svědků.

Pokud nebude k dopravní nehodě přivolána policie, je nezbytné s dalšími účastníky nehody sepsat společný záznam o nehodě (Euro protokol). Na jeho vyhotovení si dejte záležet a vyplňte všechny možné kolonky. Pokud je po dopravní nehodě vaše vozidlo nepojízdné, kontaktujte vždy asistenční službu pojišťovny. Jste-li viníkem nehody, máte zpravidla nárok na asistenční služby od pojišťovny, u které máte pojištění odpovědnosti (povinné ručení) uzavřeno.

Doplňkové rady pro každého

Dodržujte silniční předpisy ve všech zemích. Zpravidla jsou za hranicemi za jejich porušení přichystány daleko vyšší pokuty, než na jaké jste zvyklí z České republiky. Agresivita za volantem není v kurzu většiny zemí směrem na jih k moři a směrem na západ. Mentalita řidičů se mírně liší mezi zeměmi.

Obecně platí, že čím jižněji cestujeme, tím větší divočina se může na silnicích dít. Západní národy a Rakušané lépe ctí pravidla a předpisy, Italové se někdy mohou za volantem chovat trošku „bezstarostně“. Balkánské národy rády pomohou, jsou ale pověstné i dramatičtější výměnou názorů.

Zapomeňte na zlozvyky, které jsou v naší domovině až příliš běžné a prakticky netrestané. Řeč je o nedodržování bezpečné vzdálenosti mezi auty, zbytečnou jízdu v levém pruhu na dálnici, telefonování za volantem nebo dokonce náznaky vybržďování. Základními a očekávanými dovednostmi jsou zipové řazení a vytvoření nouzového pruhu na dálnici v případě kolony

Je vhodné si dopředu zjistit kontakty, na které se můžete obrátit o pomoc (české ambasády, asistenční služby, záchranné složky) – v případě potřeby je dobré mít je ihned při ruce. Kontakty na úřady v hlavních průjezdních zemích jsme pro vás připravili.

Kontakty na české úřady v zemích, kterými nejčastěji projíždíte autem.

Zájezdy ve světle novely občanského zákoníku a souvisejících předpisů

Řada z nás již letní dovolenou absolvovala, řada z nás ji má ještě před sebou. Většina z nás však ani nezaznamenala, že k 1. 7. 2018 nabyla účinnosti novela občanského zákoníku, která významným způsobem mění ustanovení části čtvrté zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů (dále jen: „občanský zákoník“), týkající se obecné právní úpravy zájezdů.

 
 
 

Dne 1. 7. 2018 nabyl účinnosti zákon 111/2018 Sb., kterým se mění zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen: „zákon o cestovním ruchu“), a související zákony, tedy právě i občanský zákoník.
Změna podobného charakteru byla více než nutná. Současná právní úprava byla zastaralá, a to i v právním řádu Evropské unie, z něhož naše úprava přímo vychází. Proto sama Evropská unie přistoupila k modernizaci právní úpravy v této oblasti a výsledkem bylo přijetí Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/2302 ze dne 25. listopadu 2015 o souborných cestovních službách a spojených cestovních službách, o změně nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 2006/2004 a směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/83/EU a o zrušení směrnice Rady 90/314/EHS (dále jen: „Směrnice“). Zákon č. 111/2018 Sb. je transpozicí Směrnice a promítá její ustanovení do našeho právního řádu. Důvodem změn byla především nutnost větší ochrany účastníků zájezdu jako spotřebitelů a také zohlednění modernizace technologií s nástupem internetu a s ním související nákup zájezdů přeš internet, tedy distančním způsobem. Největší nedostatky předešlé právní úpravy jsou výslovně uvedeny v důvodové zprávě k zákonu č. 111/2018 Sb.: „Mezi nedostatky stávající právní úpravy a její aplikace patří zejména:
a) Nejednoznačné definice – např. zájezd, počátek zájezdu, repatriace.b) Otázka působnosti – vztah ke služebním cestám – dle názoru podnikatelských spolků je přísná právní úprava vztahující se na koupi zájezdu spotřebitelem a vztahující se na služební cesty nepřiměřeně přísná.c) Neexistence výslovných ustanovení upravujících práva spotřebitele v případech mimořádných a nevyhnutelných okolností, kdy a za jakých okolností lze odstoupit od smlouvy.d) Vágnost některých ustanovení – např. o pomoci v nouzi – bez rámcového popisu, co se považuje za povinnost pořadatele k poskytnutí pomoci, byli podnikatelé vystavováni právní nejistotě.e) Nejasná ustanovení týkající se povinnosti cestovních kanceláří v případech, kdy nevyhnutelné a mimořádné okolnosti způsobí uvíznutí cestujících v destinaci. Nejasnost měla za následek, že podnikatelé neměli žádnou jistotu, jak dlouho v a v jaké výši nesou náklady na pokračování zájezdu.
V podstatě všechny výše uvedené nedostatky byly novelou odstraněny a právní úprava je teď ucelenější a jasnější. Především bylo podrobněji definováno, co je vlastně službou cestovního ruchu, a to v ust. § 1a zákona o cestovním ruchu: 
„Službou cestovního ruchu jea) doprava zákazníka,b) ubytování, které není součástí dopravy a není určeno k účelům bydlení,c) nájem automobilu, motocyklu nebo jiného motorového vozidla, nebod) jiná služba z oblasti cestovního ruchu, která není ze své podstaty součástí některé ze služeb cestovního ruchu uvedených v písmenu a), b) nebo c), zejména prodej vstupenek na kulturní nebo sportovní události, pořádání výletů, prohlídek s průvodcem, prodej skipasů nebo nájem sportovního vybavení.
Z ust. § 1b zákona o cestovním ruchu vyplývá, co je zahrnuto pod pojmem zájezd:
Zájezdem je soubor alespoň dvou různých typů služeb cestovního ruchu podle § 1a pro účely téže cesty nebo pobytu, pokuda) soubor těchto služeb je nabízen jediným podnikatelem, případně je sestaven na žádost nebo podle výběru zákazníka ještě před uzavřením jediné smlouvy o zájezdu, nebob) bez ohledu na to, zda jsou uzavřeny samostatné smlouvy s jednotlivými poskytovateli služeb cestovního ruchu, jsou tyto služby cestovního ruchu1. zakoupeny na jediném prodejním místě a zákazníkem vybrány před tím, než se zavázal k úhradě jejich ceny,2. nabízeny, prodávány nebo účtovány za celkovou cenu,3. inzerovány nebo prodávány s označením „zájezd“ nebo s podobným označením,4. sestaveny po uzavření smlouvy, která opravňuje zákazníka k výběru z různých typů služeb cestovního ruchu, nebo5. zakoupeny od jednotlivých poskytovatelů služeb cestovního ruchu prostřednictvím online rezervačního systému, při kterém podnikatel, s nímž je uzavřena první smlouva, předá jméno, platební údaje a elektronickou adresu svého zákazníka dalšímu podnikateli a s tímto podnikatelem je uzavřena smlouva o další službě cestovního ruchu do 24 hodin po potvrzení rezervace první služby cestovního ruchu.
Nová právní úprava je tak pro pořadatele v oblasti cestovního ruchu přísnější, a to zejména tím, že více chrání spotřebitele. Je zpřísněna předsmluvní informační povinnost a ve smlouvě o zájezdu musí být uvedeno mnohem více informací než doposud, jako třeba údaj o tom, zda byly smluveny se zákazníkem nějaké zvláštní podmínky/požadavky, zda je zájezd vhodný pro osoby se sníženou schopností pohybu nebo například musí být uvedena kontaktní osoba, na kterou se může účastník obrátit v případě úpadku cestovní kanceláře. V občanském zákoníku již nenajdeme ustanovení § 2527 odst. 3 občanského zákoníku, jenž dříve umožňoval pořadateli v potvrzení o zájezdu odkazovat na předaný katalog, v němž mělo být uvedeno vše potřebné. Nyní by vše mělo být zahrnuto v jednom dokumentu, což je dle mého názoru přehlednější a transparentnější, přece jen s sebou na dovolenou si nabídkový katalog vozí málokdo. Potvrzení o zájezdu by nově dle ust. § 2528 odst. 2 občanského zákoníku mělo obsahovat sdělení, že pořadatel: „odpovídá za řádné poskytnutí všech sjednaných služeb cestovního ruchu a že má povinnost poskytnout zákazníkovi pomoc v nesnázích.“  Pro zákazníka je rovněž výhodná i změna ustanovení § 2541 občanského zákoníku, a to v tom smyslu, že zákon alespoň přibližně stanovuje, jakou formu mám mít pomoc zákazníkovi v nouzi. Tato pomoc však není bezmezná. Zákon nově také říká, že pokud si zákazník přivodí nesnáze sám, může si pořadatel účtovat za svou pomoc náhradu účelně vynaložených nákladů.
Rozšířeny jsou dále především údaje zahrnuté v potvrzení o zájezdu. Spotřebitel má tedy mnohem více informací o poskytnuté službě – zájezdu a nemůže tak dojít k nedorozumění mezi stranami či dokonce ze strany pořadatele ke svévolné změně parametrů nabízeného zájezdu. Zpřesněny jsou rovněž podmínky, za nichž může pořadatel změnit cenu zájezdu – nově musí právu pořadatele na zvýšení ceny zájezdu z důvodu zvýšení nákladů odpovídat i právo zákazníka na snížení ceny zájezdu v případě snížení ceny těchto nákladů.
Významnou změnu lze vidět také v ust. § 2524 občanského zákoníku: „Pokud pořadatel nebo zprostředkovatel prodeje zájezdu nesdělil zákazníkovi celkovou cenu zájezdu včetně daní, poplatků a jiných obdobných peněžitých plnění a veškerých případných dalších nákladů, není zákazník povinen tyto daně, poplatky, jiná obdobná peněžitá plnění a další náklady uhradit. To platí i v případě, že nelze tyto daně, poplatky, jiná obdobná peněžitá plnění a další náklady přiměřeným způsobem vyčíslit před uzavřením smlouvy, a v případě, že pořadatel nebo zprostředkovatel prodeje zájezdu nesdělil zákazníkovi druh dalších nákladů, jež mu mohou ještě vzniknout.“ Toto ustanovení by nově mělo bránit zákazníka před nekalými praktikami cestovních kanceláří, které aby nalákaly klienta, prodávaly zájezdy za co nejnižší ceny, ale ve výsledku musel zákazník ještě doplácet, aniž by byl s tímto výdajem při uzavírání smlouvy srozuměn. 
Pokud nahlédneme do změn v zákoně o cestovním ruchu, nejvýznamnější je zde asi nová hlava III, která zakotvuje zřízení garančního fondu. Garanční fond je dle ust. § 10f zákona o cestovním ruchu účelovým sdružením peněžních prostředků, kam zasílají příspěvky jednotlivé cestovní kanceláře, dále sem plynou i pokuty vybrané za přestupky spáchané dle tohoto zákona, případně další prostředky obstarává Statní fond rozvoje bydlení, který je zároveň příslušný k hospodaření s prostředky v garančním fondu. Prostředky jsou vlastnictvím České republiky.
Garanční fond slouží jako pojistka v případě, že se cestovní kancelář dostane do platební neschopnosti. Jakmile pojišťovna zjistí, že pojistka dané cestovní kanceláře nepostačuje pro pokrytí všech úhrad zákazníkům, tedy překračuje pojistný limit, přichází na řadu právě garanční fond. Z garančního fondu je zákazníkům prostřednictvím pojišťovny vyplaceno vše, na co mají nárok, a oni by tudíž neměli přijít o žádné peníze. Pojišťovna by za ně měla s garančním fondem vše vyřídit – pojišťovna poskytne garančnímu fondu všechny potřebné podklady a garanční fond jí pak vyplatí potřebnou částku. Pokud má cestovní kancelář zřízenu bankovní záruku pro případ úpadku, postupuje se stejně jako v případě pojistného.
Do garančního fondu přispívají všechny cestovní kanceláře dle výše jejich plánované roční tržby z prodeje zájezdů a z prodeje služeb cestovního ruchu, které jsou součástí spojených cestovních služeb. Roční příspěvek do garančního fondu je pak nejvýše 0,1% z výše uvedeného základu. Tuto výši může upravovat pro následující rok ministerstvo vyhláškou. Roční příspěvek je splatný do 31. prosince na rok následující.
Úhrada prostředků do garančního fondu je povinností cestovní kanceláře a v případě jejího neuhrazení se dopouští přestupku. Za tento přestupek může být dle zákona o cestovním ruchu udělena pokuta až do výše 1 milionu korun.
V budoucnu uvidíme, zda výše popsaná změna právního řádu bude mít pozitivní dopad na poskytování služeb cestovního ruchu, tedy především více spokojených zákazníků. Každý z nás si chce na dovolené především odpočinout, případně něco pěkného zažít a ne celou dovolenou řešit, že jsme nedostali, co jsme si objednali nebo že dokonce nemáme ani dovolenou, ani peníze.

http://www.radynacestu.cz/anglie/londyn/?a_box=rjd584yr

Řím

Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

ikona

Tento článek není dostatečně ozdrojován a může tedy obsahovat informace, které je třeba ověřit.
Jste-li s popisovaným předmětem seznámeni, pomozte doložit uvedená tvrzení doplněním referencí na věrohodné zdroje.Tento článek je o městě. Další významy jsou uvedeny na stránce Řím (rozcestník).

Řím
Comune di Roma
po směru ručiček: KoloseumBazilika svatého PetraAndělský hradAndělský mostFontána di Trevi a Pantheon

znak
vlajka
Poloha
Souřadnice41°53′35″ s. š., 12°28′58″ v. d.
Nadmořská výška20 m n. m.
Stát Itálie
regionLazio
provincieProvincie Roma
Řím
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha1 285 km²
Počet obyvatel2 872 800 (2018)[1]
Hustota zalidnění2 236,2 obyv./km²
Správa
StarostaVirginia Raggi (2016)
Vznik753 př. n. l.
Oficiální webwww.comune.roma.it
PSČ00121 – 00199
Označení vozidelRM
 multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Císařský Řím. Tmavší oblast je území uvnitř hradeb ze 4. stol. př. n. l., světlejší uvnitř hradby z roku 275

Pantheon (Santa Maria Rotonda, 2. stol.)

Koloseum

Bazilika svatého Petra

Řím (italsky a latinsky Roma, přezdívaný též Věčné město) je hlavní město Itálie, oblasti Lazio a provincie Roma. Leží na řece Tibeře asi 27 km od pobřeží Středozemního moře. Žije zde přibližně 2,873 milionu[1] obyvatel. Řím je největším italským a čtvrtým nejlidnatějším městem v EU, politickým, hospodářským a kulturním centrem mimořádně bohatým na umělecké a historické památky. Jeho rozsáhlé historické centrum je součástí Světového dědictví UNESCO.

Vzhledem k založení před více než 2 700 lety (podle římské tradice roku 753 př. n. l.) patří k nejstarším městům v Evropě. Po staletí byl Řím hlavním městem Římské říše, největší evropské velmoci starověku, a kolem roku 100 počet jeho obyvatel přesáhl 1,6 milionu. Město se stalo centrem křesťanství a dodnes je poutním místem. Původně římský jazyk latina je základem mnoha evropských jazyků, římské právo vzorem pro mnoho právních a politických systémů a původně římské písmo se jako latinka stalo nejrozšířenějším písmem na světě.

Ve městě sídlí čtyři státní, šestnáct soukromých a sedm papežských univerzit, italská Akademie věd, hlavní italská média a řada mezinárodních organizací. Na území města leží samostatný stát Vatikán, sídlo papeže, hlavy katolické církve.

Obsah

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Město leží v krajině nazývané Campagna di Roma, 27 kilometrů od Tyrhénského moře. Historické město se rozkládalo na „sedmi pahorcích“ na levém břehu řeky Tibery (Tevere):

Mezi pahorky protékalo ve starověku několik říček tvořících bažiny. Nejznámější bažinou byla Caprea palus u ústí říčky Petronia do Tibery. Východně od města začínají Abruzzi, na severovýchodě Sabinské hory a na jihu Albánské hory.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Dějiny Říma.

S dějinami se návštěvník Říma setkává na každém kroku a dochované památky pokrývají víc než dvě tisíciletí. Řím vznikl spojením několika osad, podle legendy roku 753 př. n. l., a od počátku 7. století př. n. l. mu vládli etruští králové; název Roma je snad podle etruského rodu Ruma. Po roce 509 př. n. l., kdy byli králové vyhnáni, vznikla římská republika. Ve 4. století př. n. l. dostalo město první kamennou hradbu, do roku 270 př. n. l. republika postupně zabrala většinu území Apeninského poloostrova a pak obrátila pozornost k zámořským državám. Do 1. století n. l. se zmocnila velké části Španělska, severní Afriky a Řecka. Rozpínající se říše nabízela příležitosti mocichtivým jednotlivcům a konflikty mezi silnými osobnostmi vedly nakonec k opuštění republikánského zřízení. Nějakou dobu říši vládl diktátorsky Julius Caesar, jehož synovec Octavianus jako první římský císař přijal titul Augustus (Vznešený). Za Augusta se z města, budovaného dosud převážně z cihel, stal reprezentativní střed říše. Vznikaly veřejné budovy, fóra, lázně, cirky, paláce a hlavním stavebním materiálem se stal mramor. Roku 275 n. l. bylo město v rozloze 13,7 km2 obehnáno Aurelianovou hradbou.

Za vlády Augustovy se narodil Ježíš Kristus, a přestože křesťané byli až do 4. století pronásledováni, nové náboženství se prosadilo a Řím se stal jeho centrem. V průběhu 3. a 4. století ovšem poklesl význam Říma jako politického centra, císařové upřednostňovali jako svá sídla jiná města. S konečnou platností přenesl své sídlo na východ do nově vznikajícího města Konstantinopole císař Konstantin I. Veliký. Řím sice nadále zůstával sídlem senátu a legislativním hlavním městem Římské říše, ale s jeho upadajícím vlivem upadalo i město. Roku 410 město dobyli a po dobu několika dní plenili Alarichovi Vizigóti, v roce 455 pak Vandalové pod vedením Geisericha. Počet obyvatel klesl z 1,6 milionu až na 100 tisíc.

Po pádu západořímské říše město obnovili papežové, zejména Lev I. Veliký († 461) a Řehoř I. Veliký († 604) a po vpádu Vandalů, kteří pobořili mnoho starověkých staveb, byly roku 852 rozšířeny městské hradby. Od 9. století se opravovaly a stavěly nové kostely, hlavně kvůli poutníkům, ve městě však žilo jen asi 30 tisíc obyvatel. Město zůstalo papežským sídlem s výjimkou let 1309–1377, kdy papežové sídlili ve francouzském Avignonu (tzv. Avignonské zajetí). S nimi odešel i jejich dvůr a velká část vyšších vrstev, takže v roce 1378, kdy se sem papežové vrátili, žilo v ruinách Říma sotva 20 000 obyvatel.

Své postavení centra západního křesťanství si Řím znovu získal v polovině 15. století, kdy za papeže Mikuláše V. začala nákladná přestavba města v renesančním duchu. Roku 1506 začala stavba nové baziliky svatého Petra podle Bramanteho plánů, na níž se pak podíleli například Raffael SantiMichelangelo Buonarroti nebo Gian Lorenzo Bernini. Roku 1527 město vyplenili císařští vojáci, ale brzy začala jeho obnova v barokním duchu. Roku 1629 byla bazilika vysvěcena, většina starších staveb byla postupně obnovena a přestavěna a vzniklo množství nových.

Během sjednocování Itálie v 19. století dobyla italská armáda většinu papežského státu a v roce 1870 i Řím, který se 1871 stal hlavním městem sjednocené Itálie. Tím začal prudký nárůst počtu obyvatel, rozšiřování a modernizace města. Roku 1923, po tzv. Pochodu na Řím, se premiérem stal Benito Mussolini, který od roku 1925 vládl jako diktátor. Roku 1929 vznikl Lateránskou smlouvou jako samostatný stát Vatikán a po druhé světové válce roku 1946 se Itálie stala republikou. Římskými smlouvami z roku 1957 vzniklo Evropské hospodářské společenství (EHS) a Euratom a Itálie se stala jejich členem. Roku 1960 se v Římě konaly letní olympijské hry a v letech 1962–1965 druhý vatikánský koncil. Od roku 1980 je staré město a Vatikán na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Panoráma Říma (Z kupole sv. Petra)

Vývoj jazyka[editovat | editovat zdroj]

Původním jazykem Římanů byla latina, která se později vyvinula v italštinu a další románské jazyky a výrazně ovlivnila i další jazyky. Vývoj jazyka ovlivnily různé regionální dialekty, přičemž římské nářečí se jmenuje Romanesco neboli římština. Ve středověku byla spíše jihoitalským nářečím, blízkým neapolštině. Vliv florentské kultury během renesance způsobil změnu v nářečí, které se začalo více podobat toskánštině. Až do 19. století se tyto změny omezily na hranice Říma, ale později se rozšířily do dalších částí Lazia. Dnešní římštinou se mluví i za hranicemi města a je velmi podobná standardní italštině, ačkoli zůstává odlišná od ostatních nářečí Lazia. Literatura psaná římským nářečím zahrnuje díla takových autorů jako Giuseppe Gioachino BelliTrilussa a Cesare Pascarella. Soudobou římštinu představují populární herci jako Aldo FabriziAlberto SordiNino ManfrediAnna MagnaniováGrigi ProiettiEnrico Montesano a Carlo Verdone.

Členění města od roku 2013 (municipia)

Starověké členění (regiones)

Staré město (Municipio I) – členění na rioni

Územní organizace města[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2013 se Řím dělí na 15 čtvrtí (municipioM.), číslovaných jako Řím I až Řím XV (M. I až M. XV). Každá má vlastní volené zastupitelstvo a starostu. Čtvrť Řím I odpovídá starověkému a středověkému městu, jak je vymezila Aurelianova hradba ze 3. století n. l., a tradičně se dělí na 22 rioni.

Historické členění[editovat | editovat zdroj]

Za krále Servia Tullia se Řím dělil na čtyři regiones, které odpovídaly městským tribus. Za vlády císaře Augusta se mezi léty 12 a 7 př. n. l. město rozdělilo na 14 regiones, původně pouze číslovaných. Teprve později dostaly jména a toto dělení vydrželo až do středověku.

Od 14. století se město začalo dělit na zprvu 12 rioni, kterých dělením postupně přibývalo, až roku 1921 dosáhl jejich počet 22. S výjimkou rione XXII Prati (na pravém břehu Tibery severně od Vatikánu) leží všechna uvnitř Aureliovy hradby, označují se zkráceně R. a tvoří dnes municipio Řím I.

Už koncem 19. století město staré hradby přesáhlo a nové čtvrti vně hradeb se od roku 1921 začaly označovat jako quartiere (Q.) I až XXXV, další sídla jako suburbia, zkráceně S., a ještě vzdálenější pás jako zone (Z.) I až LIX. Jiné, často spontánně vzniklé sídelní jednotky, se označují jako frazionizone O atd.

Teprve roku 1972 radikální reforma celé území velkého Říma rozdělila na 20 administrativních čtvrtí (circonscrizione, od roku 2001 municipio) a roku 2013 byl jejich počet snížen na 15.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Řím má tři letiště, nejvýznamnější je letiště Řím-Fiumicino jihozápadně od města, starší a menší Ciampino jihovýchodně od města užívají hlavně nízkonákladové společnosti a letiště Řím-Urbe severně od města slouží hlavně pro soukromé lety.

Město je významný železniční uzel s hlavním nádražím Termini blízko středu města; se 400 tisíci cestujícími denně patří k nejrušnějším nádražím v Evropě. Pro dálkové rychlíky, které Římem projíždějí, slouží od roku 2011 rekonstruované nádraží Roma-Tiburtina na severovýchodě města. Vedle toho má Řím ještě 6 nádraží pro lokální dopravu.

Silniční doprava je v Římě velký problém. Město má sice dálniční obchvat (GRA) zhruba ve vzdálenosti 10 km od centra, vlastní město však má stále starověkou hvězdicovou strukturu hlavních ulic. Všichni tak musí jezdit přes centrum města, které je velmi často zablokované. V řadě oblastí proto platí režim omezeného provozu (ZTL), kdy sem auta smějí zajíždět jen v nočních hodinách a mezi 6 a 18 hodinou jen na zvláštní povolení. Naopak v jiných oblastech (TrastevereSan LorenzoTestaccio) platí zákaz vjezdu v nočních hodinách. Radnice bohužel vydávají příliš mnoho výjimek, takže opatření nejsou účinná. Autobusy platí při vjezdu do města velmi vysoké mýtné (až 210 EUR) a nesmějí tu vůbec parkovat.

Linky metra a příměstských železnic (FR)

Veřejná doprava je v Římě často přetížena. Jsou zde v provozu tři linky metra, A, B a C o celkové délce asi 60 km (2018), které však obcházejí historické jádro, kde by výstavba tunelů mohla způsobit velké škody. Vedou poměrně daleko za město, kde se také rozvětvují, nárokům však nemohou stačit.

Tramvajová doprava byla ve městě zahájena už roku 1877, v roce 2014 provozovala městská dopravní společnost ATAC šest linek o celkové délce 51,3 km a se 192 zastávkami. Od roku 2005 je po dlouhé přestávce opět v provozu jedna trolejbusová linka o délce 11,3 km. Autobusovou síť tvoří asi 350 linek s více než 8 000 zastávkami.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejznámější pamětihodnosti patří KoloseumForum RomanumPantheonAndělský hradbazilika Panny Marie Sněžné (S. Maria Maggiore), Lateránská bazilikabazilika svatého Petra a Sixtinská kaple ve Vatikánu, náměstí Piazza NavonaŠpanělské schody a fontána di Trevi.

Tradiční poutnický okruh tvořily čtyři papežské baziliky (svatého Petrasvatého Jana v LateránuPanny Marie Sněžnésvatého Pavla za hradbami a dále svatého Vavřince za hradbami, svatého Kříže v Jeruzalémě a svatého Šebastiána v katakombách.

Janusův oblouk na Forum Boarium

Antické památky[editovat | editovat zdroj]

Nejznámější starověkou památkou je Koloseum z roku 80, největší antické divadlo, dále téměř úplně zachovaný Pantheon (v současné podobě z let 118–128), zbytky antického fóra na Forum Romanum, mohutné Caracallovy lázně (kolem 217), triumfální oblouky a Andělský hrad. Kromě toho vodovody, zbytky Serviovy a dobře zachovaná Aurelianova hradba, množství menších staveb a základy později přestavěných budov.

Dále:

Fontány[editovat | editovat zdroj]

Řím se už od starověku honosí proslulým systémem svých 11 veřejných vodovodů, z nichž 9 dodnes funguje. Nejstarší Aqua Appia z roku 312 př. n. l. a měří 16,5 km, nejdelší Aqua Marcia z roku 140 př. n. l. měří 91,5 km. Na ně navazuje soustava fontán a kašen, které jsou často nejen umělecky cenné, ale také turisticky atraktivní i jako místa pro relaxaci a odpočinek. Nejznámější římskou fontánou je bezesporu Fontána di Trevi.

Kostely a chrámy[editovat | editovat zdroj]

Podle statistiky Claudia Rendiny je v Římě 2573 křesťanských kostelů. Více než polovina je mimo provoz a není ani přístupná, pro turisty či poutníky jsou zajímavé tři stovky. Počínaje podzemními katakombami, kam se pohřbívalo a kde se také scházeli první křesťané, přes menší i větší středověké kostelíky až po velkolepé středověké, renesanční a barokní baziliky.

Nejstarší kostely vznikly z antických římských chrámů. Jeden z nich, Pantheon, zůstal téměř nezměněn od 2. století, kdy byl postaven. Ostatní antické chrámy se v různých dobách začlenily do křesťanských kostelů: Romulův chrám (Santi Cosma e Damiano), Chrám Antonina a Faustiny (San Lorenzo in Miranda), Santa Constanza. Nejvýznamnější je čtveřice „větších“ bazilik (basilica maior): bazilika sv. PetraLateránská bazilikabazilika Panny Marie Sněžné a bazilika svatého Pavla za hradbami. Dále je to řada „menších“ bazilik (basilica minor), například bazilika svatého Vavřince za hradbamibazilika svatého Šebestiána za hradbamibazilika Svatého Kříže v Jeruzaléměbazilika svatého Vavřince in Damasobazilika svatého Petra v řetězechSanta Maria in Cosmedinbazilika Panny Marie v Trasteverebazilika Panny Marie in Montesanto.

Chrám Sant’Agnese in Agone

Španělské schody a kostel Trinita dei Monti

Další významné kostely a chrámy:

 • Bazilika svatého Petra ve Vatikánu
 • Svatý Pavel za hradbami
 • Svatý Jan v Lateránu
 • Santa Maria Degli Angeli
 • Santa Maria di Loreto
 • Il Gesu
 • Bazilika Panny Marie Sněžné

Římská náměstí[editovat | editovat zdroj]

 • Piazza Navona, jedno z hlavních náměstí, leží na levém břehu Tevere, naproti Vatikánu; hlavní stavbou je barokní chrám Sant’Agnese in Agone vystavěný v letech 1652–1672, ve středu náměstí je umístěna Berniniho Fontána čtyř řek, vedle chrámu Sant’Agnese stojí Palazzo Pamphilj ze 17. století.
 • Svatopetrské náměstí, světově známé hlavní vatikánské náměstí se čtyřnásobnými polokruhovými kolonádami a bazilikou svatého Petra
 • Piazza di Spagna leží pod vrchem Monte Pincio v centrální části Říma; odtud vedou známé Španělské schody vzhůru ke kostelu Trinita dei Monti z let 1723–1726
 • Piazza Venezia propojuje historický a antický střed Říma; dominantní stavbou náměstí je Národní památník V. Emanuela II z roku 1911, severozápadně leží renesanční Palazzo Venezia (Benátský palác) postavený v polovině 15. století
 • Piazza Campo dei Fiori leží jižně od Piazza Navona, na náměstí se konají trhy, je zde řada kaváren a restaurací, náměstí je oblíbené u Římanů i turistů; ve středu náměstí stojí socha Giordana Bruna, v severozápadní části je kašna
 • Piazza del Popolo leží západně od vrchu Monte Pincio, na severní straně náměstí je kostel S. Maria del Popolo z 11. až 16. století, vedle kostela je městská brána Porta del Popolo z roku 1475; na jižní straně stojí barokní kostel S. Maria in Montesanto z let 1662–1679
 • Piazza del Campidoglio na vrcholku Kapitolu (Campidoglio), ve starověku politické i duchovní centrum Starověkého Říma, později tržiště s radnicí (Senátorský palác), které upravil a dostavěl Michelangelo Buonarroti. V Nových palácích jsou Kapitolská muzea. Na skalce nad náměstím, na místě starověkého chrámu a mincovny stojí chrám Santa Maria in Aracoeli, z terasy vedle radnice lze přehlédnout vykopávky Fora Romana.
 • Piazza della Rotonda s Pantheonem, kruhovým římským chrámem ze 2. století s litou kopulí, leží asi 300 metrů východně od Piazza Navona
 • Piazza Farnese
 • Piazza del Quirinale, náměstí na pahorku Quirinale (Kvirinál), uprostřed stojí kašna s egyptským obeliskem; na severní straně je historická letní rezidence papežů Palazzo del Quirinale z druhé poloviny 16. století, od roku 1946 sídlo italského prezidenta
 • Piazza della Repubblica je prostranství před nádražím Termini
 • Piazza Colonna, v centru náměstí stojí sloup Marca Aurelia, severně leží Palazzo Chigi z konce 16. století, sídlo italské vlády
 • Piazza Navona
 • Piazza San Pietro
 • Piazza di Spagna
 • Piazza Venezia
 • Piazza dei Fiori
 • Piazza del Campidoglio
 • Piazza del Quirinale

Kultura[editovat | editovat zdroj]

Kinematografie[editovat | editovat zdroj]

V Římě se nachází také studia Cinecittá, největší zázemí televizní a filmové produkce na evropském kontinentě a také centrum Italské kinematografie, kde se natáčí velké množství současných kasovních trháků. Čtyřiceti hektarový komplex studií je od Říma vzdálen 9 kilometrů a je součástí jedné z největších produkčních komunit na světě, druhý po Hollywoodu. Komplex zaměstnává přes 5000 profesionálů – od specialistů na šití dobových kostýmů po experty přes vizuální efekty. Na tomto místě bylo realizováno více než 3000 projektů, od nedávných filmů jako Umučení KristaGangy New YorkuŘím, (seriál HBO)Vodní život a Dekameron Dina De Laurentiise po filmové klasiky jako Ben-HurKleopatra a filmy Federika Felliniho.

Studia Cinecittá byla založena roku 1937 Benitem Mussolinim, a během druhé světové války byla bombardována Spojenci. V padesátých letech se pak stala hlavním místem natáčení některých velkých amerických filmových společností a následně nejvíce spjatá právě s Federikem Fellinim. Dnes je komplex Cinecittá jediným studiem na světě s plně před-produkčním, produkčním a po-produkčním vybavením na jednom místě, které umožňuje režisérům a producentům vkročit se scénářem a odejít s hotovým filmem.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

http://www.radynacestu.cz/italie/rim/?a_box=rjd584yr

Madrid

Skočit na navigaciSkočit na vyhledávání

ikona

Tento článek není dostatečně ozdrojován a může tedy obsahovat informace, které je třeba ověřit.
Jste-li s popisovaným předmětem seznámeni, pomozte doložit uvedená tvrzení doplněním referencí na věrohodné zdroje.

Madrid
Villa de Madrid
Plaza de Castilla, Puerta de Alcalá, Plaza de Cibeles a Palacio de Cibeles – madridská radnice, Calle de Alcalá, Nádraží Atocha, Moncloa – sídlo Španělských vzdušných sil

znak
vlajka
Poloha
Souřadnice40°25′8″ s. š., 3°41′31″ z. d.
Nadmořská výška667 m n. m.
Stát Španělsko
autonomní společenstvíMadridské autonomní společenství
provincieMadrid
comarcametropolitní území Madridu
Administrativní dělení21 obvodů (distritos)
MadridMadrid, Španělsko
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha604,3 km²
Počet obyvatel3 165 235 (2014)
Hustota zalidnění5 237,9 obyv./km²
Správa
StarostaJosé Luis Martínez-Almeida (Partido Popular)
Vznik9. století
ZakladatelMaurové
Oficiální webwww.madrid.es
Telefonní předvolba+34 91
Označení vozidelM
 multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Další významy jsou uvedeny na stránce Madrid (rozcestník).

Madrid je hlavní a největší město Španělska. Populace města je téměř 3,2 milionů obyvatel a v metropolitní oblasti žije kolem 6,3 milionů lidí. Jedná se o třetí největší město v Evropské unii, po Londýně a Berlíně, a madridská metropolitní oblast je třetí největší v Evropské unii, po Paříži a Londýně. Město zaujímá celkovou rozlohu 604,3 km².

Město leží na řece Manzanares a nachází se jak v centru Španělska, tak i v centru Madridského autonomního společenství (které se skládá z vlastního Madridu, z jeho aglomerace a okolních měst a vesnic); toto společenství sousedí se společenstvími Kastilie a León a Kastilie-La Mancha. Jakožto hlavní město, sídlo vlády a sídlo španělského krále, je Madrid zároveň politickým, ekonomickým a kulturním centrem Španělska. Současnou starostkou města je Manuela Carmena z Ahora Madrid.

Madridská aglomerace má třetí nejvyšší HDP v Evropské unii. Vliv města se odráží v politice, vzdělávání, médiích, módě, vědě, kultuře i umění. To všechno přispívá k tomu, že je Madrid jedním z nejvýznamnějších globálních měst. Díky své ekonomické produkci, vysoké životní úrovni a šíří trhu je Madrid považován za největší finanční centrum jižní Evropy a Pyrenejského poloostrova; město je sídlem vedení mnoha významných španělských firem, jako jsou TelefónicaIberia nebo Repsol. Podle žebříčku časopisu Monocle z roku 2014 je Madrid sedmnáctým nejvhodnějším městem pro život.

V Madridu sídlí vrchní vedení mnoha organizací: Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO), která spadá pod OSN, Organizace ibero-amerických států (OEI), PIOB či SEGIB. Město je také centrem mezinárodních regulátorů španělského jazyka: vedení Španělské královské akademie (RAE) či Instituto Cervantes.

I když Madrid disponuje moderní infrastrukturou, mnoho jeho historických čtvrtí a ulic si stále zachovává svůj původní vzhled a specifickou náladu. Mezi přední madridské pamětihodnosti patří Královský palác (Palacio Real), Královské divadlo, park Buen Retiro, budova Národní knihovny, řada galerií a muzeí, jako např. Museo del PradoMuseo Reina Sofía či muzeum moderního umění Museo Thyssen-Bornemisza. Symbolem města se staly palác a fontána na náměstí Plaza de Cibeles.

V Madridu rovněž sídlí dva světoznámé fotbalové kluby Real Madrid a Atlético Madrid.

Heslo města zní španělsky „Fui sobre agua edificada, mis muros de fuego son.“ – česky „Byl jsem na vodě zbudován, mé hradby z ohně jsou.“[1]

Obsah

Geografie a klima[editovat | editovat zdroj]

Zasněžené sídlo Španělských vzdušných sil

Město Madrid leží v geografickém středu Pyrenejského poloostrova. Město má souřadnice 40 ° 26 ‚ s. š. 3° 41‘ z. d. a jeho průměrná nadmořská výška je 667 m.

Madridské klima je kontinentální-středomořské a je silně ovlivněno městskými podmínkami.

Zimy jsou chladné, s teplotami pod 4–5 °C, časté mrazy a občas sněží. Léta jsou horká s průměrem kolem 24 °C v červenci a srpnu, někdy s maximy nad 35 °C. Roční teplotní rozsah je vysoký (19 stupňů) z důvodu velké vzdálenosti od moře a nadmořské výšce (kolem 600 m). Roční úhrn srážek je vyšší než 400 mm.

Město a jeho pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Městská radnice – Palacio de Cibeles (dříve Palacio de Comunicaciones)

Centrum města se vyznačuje širokými třídami se zelenými pruhy, velkými kruhovými náměstími a velkým počtem pompézních staveb, nejen renesančního stylu, ale i zcela hypermoderně vypadajících mrakodrapů.

Na západním okraji historického centra se nachází královský palác Palacio Real. Roku 852 zde arabský emír Muhammad I. nechal postavit tzv. Alcázar – pevnostní palác, nazývaný Madžrít. Po reconquistě v 11. století používali palác křesťanští panovníci jako lovecký zámek. Z jeho jména Madžrít se posléze vyvinulo jméno města Madrid. Roku 1561 se Madrid stal hlavním městem Španělska a maurský palác sloužil až do roku 1734 jako královské sídlo. Po jeho vyhoření byla stavba nahrazena novým zámkem Palacio Real, který je přibližně desetkrát větší než londýnský Buckinghamský palác. Řada jeho sálů s nástropními freskami, zlaceným štukováním a lustry o hmotnosti téměř 100 kg se zdá být až nekonečná. Ke skvostům paláce patří sály Trůnní, Gaspariniho a Porcelánový. Španělský král používá tuto monumentální stavbu již jen k reprezentačním účelům. Královský palác patří k nejmonumentálnějším a nejhezčím stavbám města. Palác je obklopen parky jako je Casa de CampoJardin de Sabatini nebo park atrakcí Parque de Atracciones. Naproti paláci stojí jeden z největších kostelů města, katedrála Virgen de la Almudena.

Blízko centra se nachází obrazárna Museo del Prado, kde je nejen možné zhlédnout některé habsburské panovníky, ale také jedinečnou sbírku šesti tisíc malířských děl mistrů z celé Evropy. Společně s nedalekými galeriemi Museo Reina Sofía a Museo Thyssen-Bornemisza tvoří tzv. Zlatý trojúhelník umění, nabízející veledíla z celých dějin evropského výtvarného umění.

Plaza de España je obdélníkové náměstí s parčíkem a pomníkem Miguela de Cervantese a jeho románových postav Dona Quijota a Sancho Panzy. V parku se nacházejí různé vodní plochy. Na náměstí Plaza Mayor, které patří k nejkrásnějším náměstím v Madridu, přihlížela dříve vrchnost ze svého balkónu popravám, býčím zápasům a upalovaní kacířů.

Jedním ze symbolů města se stala socha El oso y el Madroño, která se nachází na náměstí Puerta del Sol. Tato socha, pocházející z druhé poloviny 20. století z dílny sochaře Antonia Navarra Santafé, zobrazuje medvěda pojídajícího plody planiky – rostliny podobné jahodníku. Populární socha tak reflektuje znak města, který tvoří právě obraz medvěda pojídajícího planiku na modrém hvězdnatém pozadí.

V museu Museo Arqueológico Nacional je možno zhlédnout velký počet exponátů od začátků lidstva přes dobu bronzovou, staré Egypťany, iberské národy, Řeky a Římany, až po středověk. Zajímavá je hlavně egyptská mumie kněžky v sarkofágu, socha zvaná Dáma z Elche a také kopie celé jeskyně Altamira, která je přístupná ze zahrady. Další zajímavou připomínkou straověkých civilizací je egyptský chrám Debod, který se nachází v Parque del Oeste nedaleko Královského paláce.

Správa města[editovat | editovat zdroj]

Madrid je administartivně rozdělen do 21 obvodů (distritos), které se dále dělí do 128 čtvrtí (barrios).

123456789101112131415161718192021
Madridské obvody
 1. CentroPalacio (11), Embajadores (12), Cortes (13), Justicia (14), Universidad (15), Sol (16)
 2. ArganzuelaImperial (21), Las Acacias (22), La Chopera (23), Legazpi (24), Las Delicias (25), Palos de Moguer (26), Atocha (27)
 3. RetiroPacífico (31), Adelfas (32), Estrella (33), Ibiza (34), Jerónimos (35), Niño Jesús (36)
 4. SalamancaRecoletos (41), Goya (42), Fuente del Berro (43), Guindalera (44), Lista (45), Castellana (46)
 5. ChamartínEl Viso (51), Prosperidad (52), Ciudad Jardín (53), Hispanoamérica (54), Nueva España (55), Castilla (56)
 6. TetuánBellas Vistas (61), Cuatro Caminos (62), Castillejos (63), Almenara (64), Valdeacederas (65), Berruguete (66)
 7. ChamberíGaztambide (71), Arapiles (72), Trafalgar (73), Almagro (74), Ríos Rosas (75), Vallehermoso (76)
 8. Fuencarral – El PardoEl Pardo (81), Fuentelarreina (82), Peñagrande (83), Barrio del Pilar (84), La Paz (85), Valverde (86), Mirasierra (87), El Goloso (88)
 9. Moncloa – AravacaCasa de Campo (91), Argüelles (92), Ciudad Universitaria (93), Valdezarza (94), Valdemarín (95), El Plantío (96), Aravaca (97)
 10. LatinaLos Cármenes (101), Puerta del Ángel (102), Lucero (103), Aluche (104), Campamento (105), Cuatro Vientos (106), Las Águilas (107)
 11. CarabanchelComillas (111), Opañel (112), San Isidro (113), Vista Alegre (114), Puerta Bonita (115), Buenavista (116), Abrantes (117)
 12. UseraOrcasitas (121), Orcasur (122), San Fermín (123), Almendrales (124), Moscardó (125), Zofío (126), Pradolongo (127)
 13. Puente de VallecasEntrevías (131), San Diego (132), Palomeras Bajas (133), Palomeras Sureste (134), Portazgo (135), Numancia (136)
 14. MoratalazPavones (141), Horcajo (142), Marroquina (143), Media Legua (144), Fontarrón (145), Vinateros (146)
 15. Ciudad LinealVentasPueblo NuevoQuintanaLa ConcepciónSan PascualSan Juan BautistaColinaAtalayaCostillares (Pinar de Chamartín)
 16. HortalezaPalomasPioveraCanillasPinar del ReyApóstol SantiagoValdefuentes
 17. VillaverdeSan AndrésSan CristóbalButarqueLos RosalesLos Ángeles
 18. Villa de VallecasCasco Histórico de VallecasSanta Eugenia
 19. VicálvaroCasco Histórico de VicálvaroAmbroz
 20. San Blas – CanillejasSimancasHellínAmpostaArcosRosasRejasCanillejasSalvador
 21. BarajasAlameda de OsunaAeropuertoCasco Histórico de BarajasTimónCorralejos

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Páteřním dopravním prostředkem městské hromadné dopravy je metro, které obsluhuje nejen oblast hlavního města, ale i jeho metropolitní území. Doplňkovou dopravou je autobusová doprava, která je provozována i v noci. Historicky byly v Madridu provozovány také tramvaje a ještě dříve také omnibusy.

Město má tři městské dálniční okruhy (M30M40 a M50), doplněné o jihovýchodní půlokruh (M45). Ty jsou dále spojeny různými radiálními komunikacemi. Kromě individuální dopravy je časté využívání taxi.

Ve městě se nachází mezinárodní letiště Adolfa Suáreze (MAD, LEMD) a letiště Cuatro Vientos (LECU). Nedaleko města se nacházejí vojenské letecké základny Getafe a Torrejón.

Životní prostředí[editovat | editovat zdroj]

Madrid je město s největším počtem stromů na obyvatele a nachází se zde nejdelší stromořadí na světě po Tokiu.[kde?][zdroj?] Ve stromořadí je 248 000 stromů. Od roku 1997 se zeleň rozrostla o 16 %. V současnosti tvoří zeleň 8,2 % Madridu.

 • Buen Retiro Park
 • Palacio de Cristal
 • Casa de Campo
 • Zahrady Campo del Moro
 • Hala nádraží Atocha
 • Řeka Manzanares
Pohled na Madrid z vrchu Cerro de Buenavista

Pohled na Madrid z vrchu Cerro de Buenavista

Sochařství[editovat | editovat zdroj]

Madridské ulice jsou učiněným muzeem venkovního sochařství. Mnoho částí parku Buen Retiro je krásnou sochařskou scenérií, především díky památníku Alfonse XII. a soše Fuente del Ángel Caído

http://www.radynacestu.cz/portugalsko/madeira/?a_box=rjd584yr

Průvodce po New Yorku: Co zaručeně musíš vidět a čemu se na Manhattanu raději vyhnout?

Letíš do velkoměstské džungle a chceš mít bohatý program po celou dobu pobytu? Máme pro tebe tipy, které tam určitě nesmíš minout!

Průvodce po New Yorku: Co zaručeně musíš vidět a čemu se na Manhattanu raději vyhnout?

Zdroj: Pxhere.com6

New York je místem všech světových kuchynímódyvstřícných lidí a atmosféry, kterou nikde jinde na světě nenajdeš. Jak se tam vůbec dostat, jsme popisovali v předchozím článku a nyní se zaměříme na to, jak tam vůbec trávit čas. A samozřejmě také co nedělat. New York v loňském roce navštívilo 60 miliónů výletníků, je to silná turistická lokalita a neznalého člověka může překvapit, jaké nástrahy na něj čekají.

http://www.radynacestu.cz/usa/new-york/?a_box=rjd584yr

Nejoblíbenější letoviska Tuniska

Nejoblíbenější letoviska Tuniska

vyšlo 26.02.2020 | Tunisko

Tunisko je zemí pro nás značně exotickou, ale přitom poměrně blízkou. Za necelé 3 hodiny letu se můžeme koupat v průzračných vodách Středozemního moře, relaxovat na sluncem vyhřátých plážích a užívat si zázemí těch nejmodernějších hotelů. Na pobřeží Tuniska je roztroušeno množství známých i méně známých letovisek, které jsou zárukou báječné dovolené.

celý článek

Reggio Emilia – gurmánské centrum Pádské nížniny

Reggio Emilia – gurmánské centrum Pádské nížniny

vyšlo 20.02.2020 | Itálie

Součástí severoitalského regionu Emilia Romagna je provincie Regiio Emilia, která vyniká zajímavou různorodou krajinou tvořenou jak rozlehlými rovinami na severu, tak i pohořím Apeniny na jihu. Centrem veškerého dění této provincie, která se mimo jiné proslavila i gastronomickými specialitami, je stejnojmenné město Reggio Emilia.

celý článek

Modrá mešita v Istanbulu

Modrá mešita v Istanbulu

vyšlo 17.02.2020 | Turecko

Istanbulskému náměstí Sultanahmet vévodí šest překrásných minaretů patřících světoznámé Modré mešitě, která vznikla na počátku 17. století jako sídlo sultána Ahmeda I. Je jednou z nejslavnějších sakrálních staveb na světě a také výraznou dominantou turecké metropole.

celý článek

Vorarlbersko, kolébka alpského lyžování

Vorarlbersko, kolébka alpského lyžování

vyšlo 15.02.2020 | Rakousko

Na samém západě Rakouska se rozkládá druhá nejmenší spolková země Vorarlbersko, která je považována za kolébku alpského lyžování. Má ideální geografickou polohu a z velké části ji pokrývají vysoké hory. Vorarlbersko je sportovně i kulturně orientovanou zemí, která ukrývá jedinečná lyžařská střediska a má v oblasti cestovního ruchu rozhodně co nabídnout.

celý článek

Nejoblíbenější letoviska Turecka

Nejoblíbenější letoviska Turecka

vyšlo 12.02.2020 | Turecko

Turecko je zemí nádherných památek, historických měst, přírodních unikátů a kouzelného pobřeží lemovaného rozlehlými plážemi. Právě na pobřeží jsou rozesety stovky živoucích letovisek, která jsou místy, kde můžete prožít báječnou dovolenou. Které z nich si ale vybrat? Každé je jiné a něčím originální.

celý článek

Cobá – tajuplné mayské město ukryté v džungli

Cobá – tajuplné mayské město ukryté v džungli

vyšlo 10.02.2020 | Mexiko

Yucatánský poloostrov je známý vysokou koncentrací tajuplných mayských památek a starobylých měst. Asi 40 km severozápadně od mexického letoviska Tulum se v husté džungli ukrývají ruiny mayského města Cobá s nejvyšší pyramidou poloostrova Yucatán – Nohoch Mul.

celý článek

Pilotem na zkoušku aneb proleťte se nad Berounskem nebo okolím Křivoklátu

Pilotem na zkoušku aneb proleťte se nad Berounskem nebo okolím Křivoklátu

vyšlo 07.02.2020 | Česko

Prolétnout se nad malebnou českou krajinou v malém sportovním letadle je úžasný zážitek, pokud se tedy nebojíte létat. A kdybyste si mohli sednout za knipl a stát se na pár desítek minut pilotem i bez pilotního průkazu? Prolétnout se nad Karlštejnem, Žebrákem, Točníkem nebo Zbirohem? To by byla teprve paráda…

celý článek

Za duchy na Tantallon Castle

Za duchy na Tantallon Castle

vyšlo 05.02.2020 | Skotsko

Přibližně 5 kilometrů od města North Berwick na jihozápadním pobřeží Skotska se nachází zřícenina středověkého hradu Tantallon Castle. Stojí na strmém útesu naproti skalnatému ostrovu Bass Rock. Každého tak zaujme již na pohled a co teprve až se začnete dozvídat strašidelné historky, které jsou s hradem Tantallon Castle spojeny.

celý článek

Portofino – město, kde se schází celebrity

Portofino – město, kde se schází celebrity

vyšlo 03.02.2020 | Itálie

Na severozápadě Itálie se nedaleko Janova nachází jeden z nejromantičtějších přístavů Ligurské oblasti. Portofino je malebná rybářská vesnička, která si získala srdce mnoha Italů, ale také slavných celebrit ze všech koutů světa. Díky jejich přítomnosti se stala také jedním z nejexkluzivnějších a nejdražších letovisek v zemi.

celý článek

V Seinäjoki se zahřejete horkokrevným tangem

V Seinäjoki se zahřejete horkokrevným tangem

vyšlo 31.01.2020 | Finsko

Západ Finska zdobí městečko Seinäjoki, které se proslavilo především moderními stavbami slavného architekta Alvara Aalta. Nejen ony jsou však důvodem, proč by město mělo být více než jen dopravní křižovatkou na cestách za hlavními zajímavostmi Finska. Seinäjoki bývá v létě také dějištěm dvou významných festivalů – Tangomarkkinat a Provinssirock.

celý článek

Rýžové terasy filipínských Kordiller - dílo lovců lebek

Rýžové terasy filipínských Kordiller – dílo lovců lebek

vyšlo 29.01.2020 | Filipíny

Jako osmý div světa jsou často označovány tisíce let staré rýžové terasy nacházející se v pohoří Cordillera Central na filipínském ostrově Luzon. Rozkládají se na ohromné ploše v nadmořské výšce 1500 metrů a byly postaveny jen s pomocí primitivních nástrojů. Jsou jedinečným dílem lidských rukou, které přečkalo staletí.

celý článek

Maiselova synagoga patří k nejkrásnějším židovským stavbám v Praze

Maiselova synagoga patří k nejkrásnějším židovským stavbám v Praze

vyšlo 27.01.2020 | Česko

Jednou z nejkrásnějších židovských staveb v Praze je Maiselova synagoga, kterou najdeme v Maiselově ulici na Josefově. Byla vystavěna na konci 16. století a je pojmenována po svém zakladateli, primasi Židovského města, Mordechai Maiselovi, který se kromě ní zasloužil ještě o výstavbu dalších židovských památek, které dodnes zdobí tuto část Prahy.

celý článek

Brú na Bóinne - kde duchové přivolávají jaro

Brú na Bóinne – kde duchové přivolávají jaro

vyšlo 24.01.2020 | Irsko

Brú na Bóinne – pod tímto podivným názvem je ukryto přes padesát starověkých monumentů nacházejících se v oblasti středního Irska. Tyto megalitické hrobky a menhiry jsou ukázkou víry a náboženských praktik předkřesťanských obyvatel této oblasti. Zdejší starobylé památky jsou od roku 1993 součástí světového dědictví UNESCO.

celý článek

Crans Montana – Aminona, lyžování a golf v Alpách

Crans Montana – Aminona, lyžování a golf v Alpách

vyšlo 23.01.2020 | Švýcarsko

Ve švýcarském kantonu Wallis, jsou na severní straně údolí řeky Rhôny, v kopcích ukryty dvě vesnice – Crans a Montana. Ty se spojily v jedno horské středisko, které je synonymem pro luxusní dovolenou a nabízí zábavu jak v létě, tak i v zimě. Později se k těmto vesnicím připojila i vesnička Aminona a vznikla tak lyžařská oblast známá pod zkratkou CMA.

celý článek

V zimě k moři - Dominikánská republika

V zimě k moři – Dominikánská republika

vyšlo 20.01.2020 | Dominikánská rep.

Je zimní období, u nás jsou 2°C, a tak jako každý rok se vydávám někam za teplem. Tentokrát je to Střední Amerika – Karibské moře, plážemi a sluncem proslavená Dominikánská republika.

Japonsko, země vycházejícího slunce

Japonsko, země vycházejícího slunce

vyšlo 17.01.2020 | Japonsko

Je začátek května a opět se vydávám na cestu po světě, tentokrát na infocestu do Japonska. Čeká nás Tokio, národní park Nikko, Osaka, Hirošima, Kjóto i jízda legendárním rychlovlakem šinkansenem.

celý článek

Albufeira – antická kráska, která povstala z popela

Albufeira – antická kráska, která povstala z popela

vyšlo 16.01.2020 | Portugalsko

Jedním z nejznámějších rekreačních středisek na prosluněném portugalském pobřeží Algarve je Albufeira. V minulosti byla Albufeira jen nepříliš významnou rybářskou vesničkou, ale dnes patří mezi nejnavštěvovanější přímořská letoviska v oblasti. Mohou za to krásné pláže, čisté moře, zajímavé centrum města i dostatek kvalitních ubytovacích kapacit.

celý článek

Yankee Candle: okouzlující vůně do bytu i na cesty

Yankee Candle: okouzlující vůně do bytu i na cesty

vyšlo 14.01.2020

Věděli jste, že naše vnímání a náladu ovlivňuje také čich? Je nejcitlivějším a nejpoužívanějším z lidských smyslů. Vůně dokáže ovlivnit citové rozpoložení člověka, evokuje emoce a působí proti stresu. Při vstupu do místnosti si všimneme, že každá domácnost má svou specifickou vůni. Pokud chceme vytvořit dobré dojmy, musíme pamatovat na aroma domova, protože příjemná vůně dokáže tvořit zázraky.

celý článek

Bohem zapomenutá Lalibela

Bohem zapomenutá Lalibela

vyšlo 13.01.2020 | Etiopie

V severní části Etiopie se nachází jedno z nejposvátnějších míst této africké země – Lalibela. Byla původně vystavěna jakožto náhrada za Jeruzalém, který byl v té době dobyt muslimy. Dnes je významným poutním místem pro etiopské ortodoxní křesťany a známá je především díky 13 unikátním skalním chrámům, které jsou v současnosti pod ochranou UNESCO.

celý článek

Staroměstská mostecká věž - Parléřova chlouba

Staroměstská mostecká věž – Parléřova chlouba

vyšlo 10.01.2020 | Česko

Při pohledu na Prahu se můžeme kochat údajně stovkou věží. Jednou z nejkrásnějších je však Staroměstská mostecká věž s gotickou bránou stojící na staroměstské straně Karlova mostu. Byla vystavěna na konci 14. století a patří mezi nejkrásnější gotické stavby Evropy. Není se čemu divit, vždyť jejím autorem je Petr Parléř – jeden z nejvýznamnějších architektů té doby.

celý článek

Pinkasova synagoga – utrpení zachycené v dětských kresbách

Pinkasova synagoga – utrpení zachycené v dětských kresbách

vyšlo 08.01.2020 | Česko

Po krakovském rabínu Pinkasovi je pojmenována Pinkasova synagoga, která patří mezi skvosty pražské čtvrti Josefov. Je druhou nejstarší synagogou pražské židovské obce a ukrývá v sobě Památník obětí holocaustu Čech a Moravy. Návštěva synagogy je tak velmi emotivním zážitkem, kromě seznamu lidí, kteří zahynuli za nacismu, jsou zde k vidění i kresby dětí z Terezína.

celý článek

Zajímavá místa Bílých Kordilér

Zajímavá místa Bílých Kordilér

vyšlo 06.01.2020 | Peru

Jedno z nejkrásnějších míst, které jsme v Peru navštívili, je Národní park Huascarán, na jehož většině území leží pohoří Bílých Kordilér. Není to ovšem jen místo pro milovníky výšlapů do hor a dalších outdoorových sportů. V Národním parku Huascarán najdete další spoustu zajímavých míst. Čtěte o nich zde.

celý článek

10 tipů na výlet v Košickém kraji

10 tipů na výlet v Košickém kraji

vyšlo 03.01.2020 | Slovensko

V jihovýchodní části Slovenska se nachází Košický kraj, jehož metropolí jsou Košice. Toto druhé největší slovenské město je plné kulturních a historických památek. Celý Košický kraj však disponuje obrovským přírodním bohatstvím a najdeme v něm i řadu historických měst a dalších turisticky atraktivních cílů.

celý článek

Řecko: božská ostrovní kuchyně, jak ji neznáte

Řecko: božská ostrovní kuchyně, jak ji neznáte

vyšlo 30.12.2019 | Řecko

Řecká kuchyně skvěle definuje charakter Řeků. Je požitkářská, uvolněná a uzpůsobená pro rodinná či přátelská společná setkání. Díky své lehkosti, pestrosti a středomořským chutím se právě tato gastronomie stala jednou z nejoblíbenějších na světě.

celý článek

RIVIERA TOUR – BEST TOUR OPERATOR MSC CRUISES

RIVIERA TOUR – BEST TOUR OPERATOR MSC CRUISES

vyšlo 26.12.2019 | Německo

Před slavnostním křtem lodi MSC GRANDIOSA v Hamburku proběhlo na lodi MSC GRANDIOSA setkání prodejců plaveb MSC Cruises a jejich partnerů – ALL – STARS ON THE SEA. Za Českou republiku se této prestižní události účastnila i CK RIVIERA TOUR, největší autorizovaný prodejce plaveb MSC CRUISES v ČR. Během velmi příjemného setkání s ostatními kolegy z oboru (SATUR, ORBIS LINK, ONE WORD TRAVEL,…), byly prezentovánány i nové vize a priority plavební společnosti MSC CRUISES.

celý článek

Vánoce v Maďarsku

Vánoce v Maďarsku

vyšlo 23.12.2019 | Maďarsko

V Maďarsku mají vánoční tradice hluboké kořeny a Vánoce patří k nejvýznamnějším svátkům v roce. Druhý svátek vánoční (26. 12.) se totiž slaví svátek sv. Štěpána, který je jmenovcem zakladatele Maďarska. U Maďarů jsou proto Vánoce nejen církevním, ale skutečně celonárodním svátkem.

celý článek

Slovenské vánoční tradice

Slovenské vánoční tradice

vyšlo 22.12.2019 | Slovensko

Slováci slaví Vánoce stejně jako my, ale protože jsou nábožensky hlouběji založení než Češi, prožívají Vánoce více jako křesťanský svátek. Vánoční období na Slovensku představuje časový úsek od 24. prosince (Štědrý den) do 6. ledna (svátek Tří králů). Vyvrcholením vánočních svátků je Štědrý večer.

celý článek

Vánoce v Rakousku

Vánoce v Rakousku

vyšlo 22.12.2019 | Rakousko

Rakouské Vánoce si lze jen stěží představit bez tradičních vánočních trhů. Adventní trhy v Rakousku naladí každého na tu pravou vánoční atmosféru. Stačí zavřít oči a nechat se inspirovat zvuky vánočních zvonků a zaposlouchat se do adventních písní a tradičních lidových koled.

celý článek

Polsko je země vánočních tradic

Polsko je země vánočních tradic

vyšlo 21.12.2019 | Polsko

Vánoční čas počíná v Polsku adventem. V Polsku se věří, že Ježíšek opouští o Štědrém dni nebe a snáší se na oslíku mezi lidi na zem. Proto polské děti chystají pod stromečkem pro unavené oslátko trochu sena na občerstvení.

celý článek

Ocean Cay – soukromý ostrov pro výletní plavby MSC CRUISES

Ocean Cay – soukromý ostrov pro výletní plavby MSC CRUISES

vyšlo 19.12.2019 | USA

Pod tímto názvem se skrývá nový soukromý ostrov MSC Cruises v Karibiku. Tento ostrov je součástí řetězce ostrovů Bimini na Západních Bahamách, poblíž Miami a Východního pobřeží Floridy.

Sv. Mikuláš na Malé Straně a varhany, na které hrával Mozart

Sv. Mikuláš na Malé Straně a varhany, na které hrával Mozart

vyšlo 13.12.2019 | Česko

Dominantou pražského Malostranského náměstí je barokní kostel sv. Mikuláše, který ohromuje kolemjdoucí nejen svou monumentalitou, ale také unikátním architektonickým i uměleckým zpracováním. Není se čemu divit, když na něm pracovali ti nejlepší stavitelé své doby. Kostel sv. Mikuláše tak dnes patří nejcennějším stavbám vrcholného baroka na sever od Alp.

celý článek

Chopok – lyžařský ráj Nízkých Tater

Chopok – lyžařský ráj Nízkých Tater

vyšlo 11.12.2019 | Slovensko

Na hlavním hřebeni Nízkých Tater, jednom z nejmohutnějších horských celků Slovenska, vyniká skalnatý vrchol známý jako Chopok. Přestože je o nějakých 20 metrů převyšován nedalekým Ďumbierem, patří s nadmořskou výškou 2024 metrů mezi vyhledávané turistické cíle. Jeho svahy jsou výzvou jak pro pěší turisty, tak i pro milovníky sjezdového lyžování.

celý článek

Dolní oblast Vítkovice

Dolní oblast Vítkovice

vyšlo 09.12.2019 | Česko

Město Julese Vernea, Ostravské Hradčany nebo Ocelové srdce Ostravy. To jsou jména, kterými je přezdíváno území Dolní oblasti Vítkovic. Monumentální ukázka lidské šikovnosti, dřiny a svědek usilovné práce i utrpení. Místo, které se nesmazatelně vrylo pod kůži každého Ostraváka, a jež nepřestává fascinovat návštěvníky z celého světa.

celý článek

MSC GRANDIOSA - nová loď na výletních plavbách s RIVIERA TOUR

MSC GRANDIOSA – nová loď na výletních plavbách s RIVIERA TOUR

vyšlo 06.12.2019 | Francie

MSC Grandiosa byla postavena v Chantier de l´Atlantique v Saint-Nazaire ve Francii. Jedná se o jednoho ze světových lídrů ve stavbě výletních lodí. Předána do rukou MSC byla dne 31. 10. 2019. Slavnostní předání nejnovější vlajkové lodi společnosti MSC Cruises a jedné z ekologicky nejvyspělejších lodí na moři, se uskutečnilo za přítomnosti předsedy skupiny MSC – Gianluigi Aponte.

celý článek

Poitiers je městem kostelů, hrázděných domů a malebných uliček

Poitiers je městem kostelů, hrázděných domů a malebných uliček

vyšlo 02.12.2019 | Francie

Ve střední části Francie se rozkládá starobylé město Poitiers, které se pyšní obrovskou koncentrací památek románské architektury. Je městem mnoha kostelů, hrázděných domů a malebných uliček, vměstnaným na skalnatém výběžku nad ohybem řeky Clain.

celý článek

Welcome to Tijuana - nejrušnější hranice na světě

Welcome to Tijuana – nejrušnější hranice na světě

vyšlo 29.11.2019 | Mexiko

Tijuana ležící na mexicko-americké hranici je považována za vstupní bránu do Mexika. Sousedí s americkým městem San Diego. Kdysi byla tato hraniční města od sebe dosti vzdálená, ale dnes se kvůli rozrůstajícím předměstím sebe doslova dotýkají, ale jen obrazně. Tyto dva naprosto odlišné světy od sebe odděluje ostře střežená hranice.

celý článek

Horská vesnice Cat Cat - živý skanzen Černých Hmongů

Horská vesnice Cat Cat – živý skanzen Černých Hmongů

vyšlo 26.11.2019 | Vietnam

Vietnamské horské městečko Sapa se v posledních letech stalo turisticky velmi vyhledávanou destinací. Jedním z důvodů je možnost se seznámit se způsobem života zdejších horských etnik, která žijí v okolních vesnicích. Tou nejnavštěvovanější vesnicí oblasti Sapy je Cat Cat – domov Černých Hmongů.

celý článek

Egypt – oblíbené výlety z pobřeží

Egypt – oblíbené výlety z pobřeží

vyšlo 25.11.2019 | Egypt

Egypt, to jsou pyramidy, faraoni, sfingy, slunce, písek a nádherné moře ukrývající bohatý život. Tato země oplývá tajemnou minulostí a neustále skrývá mnoho neobjeveného. Pro mnoho lidí je tak velkým lákadlem. Každý si rád na vlastní oči prohlédne památky dávných věků, které nesou jakési poselství lidem dnešní doby.

celý článek

Lódíovské zahrady v Dillí

Lódíovské zahrady v Dillí

vyšlo 20.11.2019 | Indie

Během procházky hlavním městem Indie, můžete zavítat do Lódíovských zahrad (Lodi Gardens), které patří k nejkrásnějším parkům v Dillí. Pravidelně se v nich schází vyznavači jógy, běžci a další sportovci, ale procházet se sem chodí také přední politici s rodinami, doprovázení osobními strážci.

celý článek

Gödöllő bylo výletní rezidencí královského páru

Gödöllő bylo výletní rezidencí královského páru

vyšlo 18.11.2019 | Maďarsko

Gödöllő je snadným cílem jednodenního výletu z Budapešti. Malebné městečko leží v centrální části Maďarska, 30 km severovýchodně od Budapešti, se kterou má dobré spojení. Do Gödöllő se jezdí především za krásami Královského zámku, který rovnocenně soupeří co do nádhery a velikosti s palácem Esterházy ve Fertődu v západním Podunají.

celý článek

Tbilisi – jedna ze zastávek Hedvábné stezky

Tbilisi – jedna ze zastávek Hedvábné stezky

vyšlo 15.11.2019 | Gruzie

Ve vnitrozemí Gruzie se rozkládá Tbilisi, hlavní město tohoto kavkazského státu ležícího na pomezí Evropy a Asie. V metropoli se snoubí sovětská monumentální architektura se středověkou orientální krásou starého města. Právě tyto a mnohé další kontrasty dělají Tbilisi tak zvláštním a zajímavým.

celý článek

10 tipů na výlet v Jihomoravském kraji

10 tipů na výlet v Jihomoravském kraji

vyšlo 13.11.2019 | Česko

Mezi turisticky nejnavštěvovanější kraje v České republice patří kraj Jihomoravský, který kromě krásné přírody láká i na spoustu významných kulturních a historických památek. Mnohé z nich se pyšní dokonce zápisem na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jihomoravský kraj je také vyhlášenou vinařskou oblastí a protínají jej vinné stezky.

celý článek

Les Diablerets - ďábelsky dobré lyžování

Les Diablerets – ďábelsky dobré lyžování

vyšlo 11.11.2019 | Švýcarsko

Nedaleko Ženevského jezera se vysoko ve Freiburských Alpách nachází lyžařské středisko Les Diablerets, jehož největším lákadlem je ledovec. Na ten je možné se dostat pohodlně pomocí moderní visuté lanovky a užít si tak lyžování v necelých třech tisících metrech. Rozeklaný masiv Les Diablerets láká na jedny z nejlepších terénů ve Švýcarsku.

Mallorca pozdraví sluncem, stejně jako většina Španělska

10.1.2020   2 minuty čtení

Jeden z nejkrásnějších ostrovů na světě, proslulý plážemi oceněnými prestižní Modrou vlajkou, ale také velmi bohatým nočním životem. Když se řekne Baleáry, většině lidí se vybaví jejich vůbec nejatraktivnější reprezentant, tedy Mallorca. Užijete si i řadu vodních sportů, opalování se nabízí prakticky po celý rok. Města jako Palma, Sóller nebo Alcúdia vás zvou k prohlídce toho nejkrásnějšího na ostrově…

DOMINANTOU PALMY JE BEZESPORU KATEDRÁLA LA SEU

Gotika v celé své nádheře, dnes žije v Palma de Mallorca polovina obyvatel Mallorky, což plně odpovídá jejímu významu – ten je jedině podtržen katedrálou, která nese jméno Panny Marie, ale místní ji znají spíš pod přezdívkou La Seu, tedy „katedrála světla“. Hlavní strop lodi se pne do čtyřiačtyřicetimetrové výšky, nicméně výška hlavních věží je skoro 68 metrů. Katalánská gotika se tu nezapře, stavba má skoro sedm tisíc metrů čtverečních a patří k tomu nejzajímavějšímu ze sakrálních památek nejen na Mallorce, jako spíše v celém Španělsku. Dostavěna byla až v závěru 16. věku, takže čekala na svou finalizaci několik dlouhých generací. Vyplatilo se, to je třeba dodat!

Cestování na tento ostrov je také bezproblémové. Mallorca nabídne i jedno ze tří největších letišť ve Španělsku, pokud jde o dopravu, je zajištěna opravdu na výbornou – a ve stínu olivových hájů se odpočívá jedna báseň! Nejtepleji je v srpnu, pokud nejste na středomořské teploty moc zvyklí, a přesto si chcete vychutnat místní atmosféru, zkuste to spíš v lednu nebo v únoru. Ostrov samotný má přes tři a půl tisíce kilometrů čtverečních, památka na někdejší římskou, maurskou nebo také aragonskou přítomnost je v městské zástavbě více než patrnou.

ZELENÝ OSTROV, KDE SI UŽIJETE I HOROLEZECTVÍ

Nemusíte celou dovolenou trávit jen v plážových resortech aneb vyrazte také za trochou dobrodružství, protože Mallorca láká třeba k procházkám divokou přírodou v pohoří Tramuntana. Když se porovná Mallorca s Kanárskými ostrovy, najdete tu mnohem větší počet zelených ploch, díky kterým si odpočine nejen zrak, ale i každodenním evropským shonem unavená duše. Třeba v klášteře v malé obci Valldemosa pobýval i sám Frederik Chopin, takže ani o slavné návštěvníky nemá Mallorca vůbec nouzi.

Projížďka po pevnině se nabízí také, Katalánsko přece není daleko – a přístavní města, jako třeba Barcelona nebo Málaga také zvou k prohlídce. Ostatně, Španělsko je zajímavé i ve svém centru, Madrid a El Escorial, k němuž se dostanete po cestě vlakem, patří ke klenotům šestnáctého století, kdy tato země opravdu kvetla. Baskický kulturní okruh v čele s Bilbaem a San Sebastianem, ale také starobylý León, Córdoba s maurským nádechem a další města, nad kterými slunce nikdy nezapadne, právě kvůli tomu je cestování po vlastech španělských tak oblíbené…

Kam na jaře levně k moři?

4.1.2020   2 minuty čtení

Dovolená u moře už dávno není prioritou pouze letních prázdnin, naopak v posledních letech se zvyšuje zájem právě o pobyty u moře mimo hlavní sezónu. Motivem je jak klidnější pobyt s méně turisty, tak i nižší ceny zájezdů. Kam tedy na jaře za levno vyrazit za sluncem?

EGYPT

Egypt je celoroční destinace a také místo, kde si užijete nejvyšší počet slunných dní v roce. Od března teploty dosahují 30 C, od ledna do konce února se mírně ochlazuje a teploty se pohybují okolo 25 stupňů. V tomto období je tepleji v oblasti Marsa Alam. Jarní ceny zájezdů do Egypta jsou až o polovinu levnější než v hlavní sezóně. Hotely v Egyptě vybírejte pečlivě, rozdíl několika set korun může znamenat vysoký rozdíl v kvalitě služeb. Cílem přece je, aby dovolená v Egyptě stála za to.

5 zajímavostí ve Františkových Lázních

12.12.2019   3 minuty čtení

Františkovy Lázně tvoří spolu s Mariánskými Lázněmi a Karlovými Vary tzv. lázeňský trojúhelník, spojení tří měst v Západních Čechách, které jsou vyhlášené svými léčebnými přírodními zdroji. Sirnoželezitá slatina, zřídelní plyn, minerální prameny. Používají se při lázeňských kúrách s výbornými účinky na zdraví pacientů, kteří si do lázní jezdí ulevit od svých problémů.

Františkovy Lázně jsou ze všech tří měst nejmenší, s léčebnou tradicí od roku 1793. Zachovaly si unikátní atmosféru druhé poloviny 19. století, život v městečku plyne svým tempem, poklidným až ospalým. Ve Františkových Lázních se nespěchá, lázeňské hotely jsou rozprostřené v rozlehlých parcích, v nichž snadno narazíte na veverku, která se neostýchá přijít si k vám pro oříšek.

PROCHÁZKA FRANTIŠKOVÝMI LÁZNĚMI

Samotná procházka městem má na zdraví blahodárný vliv. Všude se dostanete pěšky, v parcích narazíte na většinu z 22 minerálních pramenů, které ve Frantovkách vyvěrají ze země.

V městečku se pokocháte architektonickými skvosty, bez kterých by lázně nebyly tím, co je činí jedinečné. Nádherné budovy z předminulého století nesou odkaz období klasicizmu, kdy Františkovy Lázně zažívaly zlatý lázeňský věk.

Rozsáhlé rekonstrukce z posledních let vrátily budovám krásné fasády, a tak se i oko současného návštěvníka může potěšit krásou starých časů.

Pojďme se podívat na pět nejzajímavějších památek v centru lázeňského městečka.

NOVÁ KOLONÁDA S PLYNOVÝMI LÁZNĚMI

Tvoří srdce Františkových Lázní. V neoklasicistním stylu, vznikla na počátku 20. století spolu s budovou Plynových lázní. Ústředním motivem je mohutné toskánské sloupořadí, které střeží ležící sfingy. Kolonáda slouží jako obchodní centrum, najdeme zde oblíbenou františkolázeňskou kavárnu. Hned vedle kolonády se nachází Františkův pramen, který dal lázeňskému městečku jméno.

DVORANA GLAUBEROVÝCH PRAMENŮ

Nedaleko kolonády stojí impozantní budova Dvorany Glauberových pramenů. Stavba byla dokončena mezi dvěma světovými válkami, kompletní rekonstrukcí prošla v roce 2017. Uvnitř vyvěrají tři prameny: Glauber III, Glauber IV a Nový Kostelní pramen. Glauber IV vyniká výjimečný obsahem Glauberovy soli, která se používá při detoxikaci organismu.

SOCHA SV. FRANTIŠKA

Socha malého Františka patří k symbolům Františkových Lázní, schovává se v parčíku nedaleko kolonády a Františkova pramene. Legenda praví, že malý chlapec držící v rukách rybu zajistí plodnost ženám, které se sošky dotknou. Protože Františkovy Lázně jsou na léčbu ženské sterility zaměřené, poutá malý František značnou pozornost. Však také má od neustálých dotyků oblýskaný nos, právě tak palce u nohou.

NÁRODNÍ TŘÍDA

Hlavní ulice lázeňského městečka, v horní části začíná oblíbenou Sadovou kavárnou, dole ústí na prostranství mezi kolonádou a Františkovým pramenem. Jedná se o nejrušnější třídu se řadou lázeňských domů, kaváren a restaurací.

CÍSAŘSKÉ LÁZNĚ

Honosná stavba postavená na konci 19. století ve stylu vídeňské novorenesance. Působivý zevnějšek, právě tak interiéry. Císařské lázně dlouho patřily mezi honosné lázeňské zařízení, v němž probíhaly léčebné procedury. Dnes jsou podzemním tunelem spojené s Aquaparkem a lázeňským hotelem Pawlik.

Cotswold Way – třídenní 164km “procházka”

 5OD VOJTA PUBLIKOVÁNO 29/02/2020CESTOVÁNÍ A VÝLETY,PĚŠÍ A CYKLO VÝLETY

Nedávno jsem dokončil svou 3denní výzvu a přešel jsem celou Cotswold Way  Dnes vám napíšu malé shrnutí.

Nejdříve pár dat

Cotswold Way oficiálně měří 102 mil nebo 164 km a vede z města Bath do Chipping Camden. Já jsem přešel Cotswold Way za 34 hodin a 45 minut. To je čistý čas, který jsem strávil na Cotswolds Way. Kromě toho jsem taky někde spal a odpočíval. Vzhledem k ročnímu období jsem se snažil maximálně využít světla, a tak jsem denně chodil około 11-12 hodin. Průměrná rychlost byla někde lehce pod 5 km za hodinu.

Já osobně jsem se nikdy nepotkal s žádným Čechem, Slovákem nebo Polákem, který by tu cestu prošel, tudíž nemám žádné srovnání. Doporučená délka pro Cotswold Way se na internetu pohybuje od 5 – 10 dní, pro “walkers”  Znám jednoho Angličana, který Cotswold Way přeběhl za 26 hodin. Oficiální rekord je 19 hodin 31 minut. Tady bych chtěl ale říct, že já neběhám, nikdy  Věřte tomu, nebo ne, ujdu 50km nebo ujedu na kole 200 km za den, ale když mám uběhnout 2 km, je to pro mě katastrofa  K údajům bych ještě rád dodal, že jsem za 3 dny vypil 12 litrů tekutin a snědl tuny sladkého a tak 8 sandwichů. Teplé jídlo jsem měl jen jednou.

Teď moje osobní pocity

Na začátek řeknu, že přejít celou Cotswold Way za tři dny je mazec. Já sám jsem nečekal, že to bude tak náročné. Pokud se na to někdo z vás chystáte, určitě bych doporučil, abyste se zamysleli, jak byste chtěli Cotswold Way projít. Já osobně většinu míst po cestě už velmi dobře znal, a tak můj způsob, jak projít Cotswold Way, je vlastně jen o tom to projít v nejkratším možném čase. Pokud si chcete Cotswolds Way prohlédnout a zastavit se na chvíli na některých krásných místech, které na Cotswold Way jsou, určitě bych doporučil, abyste si našli více času. 3 dny zcela určitě nestačí na to si všechno prohlédnout.

Co navigace?

Já osobně jsem použival OS maps. Os maps jsou výborné v tom, že jsou velmi podrobné a v jejich aplikaci se vám zobrazí vaše poloha s přesností na jeden metr, a to i pokud jste bez signálu. To je asi tak všechno, co potřebujete. Aplikace má samozřejmě milion dalších funkcí, které jsou ale úplně na…. Plánovač tras, výpočty spotřeby energie a….. Prostě zbytečné.

Na začátku trasy jsem také použil nějakou aplikaci, která měla zaznamenat moji cestu…. No, dá se říci, že jí to šlo super jen do momentu, kdy nepřišla o signál. Musím říct, že stezka je celkem dobře značená a není moc míst, kde byste se cítili zatracení. Paradoxně nejhorší orientace je v městě. Dopravní značka je vidět na 40 m, značka pro cyklisty je asi tak o velikosti strany A4 a turistická značka Cotswold Way je velká asi jako vaše dlaň, takže pravděpodobnost, že něco takového uvidíte ve městě, je dost malá. Tam je to spíš o štěstí.

A proč jsem to vůbec dělal?

Pro mě byla Cotswold Way osobní výzva, potřeboval jsem v životě udělat něco takového, abych sám sebe přesvědčil, že na to mám. Cotswold Way měla ještě jeden význam, ale ten je jen mezi mnou a moji přítelkyní, tedy dnes už snoubenkou  Aby se vám dařilo, potřebujete dobrou motivaci. Myslím, že je to to hlavní, co mě hnalo dopředu. Na začátku přemýšlíte o tom, jestli máte dobré boty, trénink nebo navigaci. Později stejně zjistíte, že je to ve vás  Pro mě byl nejhorší asi druhý den, ale pravděpodobně jsem druhý den taky ušel nejdelší vzdálenost. Nejhorší je se zastavit, sice si odpočinete, ale je těžké se znovu rozchodit. Já jsem se pak už raději zastavoval minimálně 

Podzemní bunkry z období studené války ve Velké Británii

 1OD JANA PUBLIKOVÁNO 02/02/2020CESTOVÁNÍ A VÝLETY,JINÉ ZAJÍMAVOSTI

Po území celého Spojeného království jsou roztroušené podzemní bunkry z období studené války. Najdete je v Anglii, Walesu, Skotsku i Severním Irsku a původně jich bylo 1574. V dnešní době jich existuje necelá polovina a z těch zbývajících je většina v politováníhodném stavu. Existuje však i několik, které lze navštívit, ať již oficiálně nebo neoficiálně. Možná, že máte jeden úplně blízko a ani o tom nevíte, tak jako jsem to nevěděla já!

Pobrexitová procházka s překvapením

V první pobrexitový den, 1.2.2020, jsem se šla s kamarádkou projít po naší krásné devonské krajině. Měly jsme naplánovanou asi 10km procházku v okolí malé malebné vesnice Stockleigh Pomeroy po public footpaths (tedy veřejných stezkách vyznačených na mapě Ordnance Survey zelenou přerušovanou čarou).

Na mapě nás zaujal popisek reservoir na nejvyšším kopci v okolí. Mrkly jsme na Google Maps, ale žádnou vodní nádrž nedetektovaly, jenom jakési “krabičky”, proto jsme se rozhodly to jít prozkoumat. Přelezly jsme dřevěnou bránu s ostnatým drátem a vydaly se přes pole k “nádrži” (asi je vám jasný, že ta cesta nebyla veřejná… no, nikde nebyla žádná cedule, že se tam nesmí!). Asi po 300 metrech jsme dorazily na místo, kde měla podle mapy být ta vodní nádrž. Místo ní jsme ale našly tohle

Neměly jsme absolutně tušení, co to je. Z železného poklopu jsme sundaly čtyři betonové sloupky, poklop nadzvedly a nakoukly dovnitř. Pod námi zela cca 4 metry hluboká šachta s žebříkem. Na to, abychom slezly dolů, jsme neměly odvahu, tak jsme si všechno jen vyfotily a šup domů.

Doma jsme nadšeně začaly líčit náš objev mému manželovi a synovi, kteří nás suše informovali, že o tom vědí, že to je bunkr z období studené války a že v něm samozřejmě oba byli 

Podzemní bunkry Královského pozorovatelského sboru

Podzemní bunkry, o kterých je zde řeč, nesou anglický název ROC monitoring posts (zkratka ROC znamená Royal Observer Corps – Královský pozorovatelský sbor a monitoring posts jsou v překladu zpravodajská stanoviště). Mimochodem, slovo corps se vyslovuje stejně jako slovo core a když ho náhodou vyslovíte s tím koncovým “s” (tedy něco jako “kóps”), budou si Angličané myslet, že mluvíte o mrtvole (corpse), takže pozor na to 

Královský pozorovatelský sbor za dobu své existence plnil postupně dvě hlavní funkce. Nejprve byl od svého vzniku v roce 1925 až do roku 1955 organizací, jejíž hlavní rolí byla vizuální detekce, pozorování, sledování a telefonické hlášení pohybu nepřátelských letounů v britském vzdušném prostoru v rámci systému protivzdušné obrany. V roce 1955 mu pak byl přidělen další úkol, a to shromažďovat údaje o jaderných výbuších, radioaktivním spadu a stupni zamoření území. Tento monitoring se odehrával právě v bunkrech, jejichž výstavba v rámci obrany proti případnému jadernému útoku z nebezpečného Východu, začala v roce 1956.

V bunkru se každý den po osmi hodinách střídaly trojčlenné posádky dobrovolníků. Každá posádka měla zásoby jídla a pití na tři týdny. Kdyby v jejich blízkosti spadla atomová bomba, strávili by v bunkru poslední dny života…

Téměř polovina těchto bunkrů byla uzavřena již v roce 1968 z důvodu restrukturalizace Královského pozorovatelského sboru. Řada dalších pak byla opuštěna v následujích 40 letech kvůli problémům se statikou a vandalismem. Zbytek bunkrů byl uzavřen v roce 1991 v souvislosti s rozpadem komunistického bloku a deaktivací Královského pozorovatelského sboru.

Jak takový podzemní bunkr vypadá

Až na pár výjimek byly všechny bunkry postaveny podle stejného designu. Měly 14 stop hlubokou přístupovou šachtu, hlavní místnost a malý záchod s chemickou toaletou. Jelikož já a Sarah jsme se do nitra bunkru neodvážily, přikládám video skupiny mladíků, pro které to je koníčkem 

Kde můžete bunkry ROC ve Spojeném království najít

Naprosto všude! Mapu všech bunkrů ROC najdete na stránce https://www.subbrit.org.uk/categories/nuclear-monitoring-posts/ Najdete tam nejen mapu, ale i fotky a popis.

Ten, na který jsme narazily my, je tento https://www.subbrit.org.uk/sites/stockleigh-pomeroy-roc-post/

Zhruba polovina bunkrů byla zničena buď krátce po rozpadu komunismu, nebo následnými vlastníky. Několik bunkrů noví majitelé zrestaurovali a je možné se na ně po předchozí domluvě přijet podívat. Patří mezi ně Skelmorlie ve Skotsku, Veryan v Cornwallu, Chop Gate & Castleton v Yorkshire, Rushton Spencer v Staffordshire, Broadway Tower v Worcestershire, Portadown v County Armagh, Cuckfield v Sussexu, Kettering v Northamptonshire, Arbroath ve Skotsku, Abernyte ve Skotsku a Threlkeld v Cumbrii.

A nakonec taková kuriozita, jeden bunkr v Yorku noví majitelé zakomponovali do výstavby domu a udělali si z něj sklep! (zdroj Wiki).

virtuální prohlídka národního divadla

VÍTE ŽE?

Nejvyšším bodem ve Středočeském kraji je vrchol brdských hřebenů Tok (862 m n.m.), nejnižším bodem je řečiště Labe u Dolních Beřkovic (158 m n.m.).

Aplikace Místopisy.cz

Součástí aplikace je také tzv. widget, který lze umístit na plochu vašeho telefonu nebo tabletu a který Vám zobrazí zajímavosti z okolí místa, kde se právě nacházíte, včetně aktuální teploty?

Dřevěný kostel sv. Václava v Kozojedech

Dřevěný kostel sv. Václava v Kozojedech je ve vzdušné vzdálenosti 21 km od obce Hrubý Jeseník?

První zmínka o dřevěném kostelu v Kozojedech pochází z roku 1368. Nynější podobu získal v roce 1689

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již více jak 380 rozhleden celé České republiky?

Nejvýše ležící obec v České republice je Kvilda s nadmořskou výškou 1 065 m podle polohy obecního úřadu, pošty a kostela? Kvilda leží na Šumavě v okrese Prachatice.

Ke dni 31.12.2016 žilo ve Středočeském kraji 1 338 982 obyvatel, z toho 660 919 mužů a 678 063 žen?

Mladá Boleslav

Nejbližší obec nad 30 000 obyvatel je Mladá Boleslav s 36 902 obyvateli ve vzdušné vzdálenosti 22 km?

Mladá Boleslav je město s bohatou historií a široce rozvinutým průmyslem. Díky automobilce Škoda je proslulé i za hranicemi České republiky. Magistrát města spravuje několik okolních osad a obcí.

Na portále Místopisy.cz jsou komplexní informace o všech městech a obcích ČR, kterých je v současnosti celkem 6 258?

Nejvyšší hora v České republice je Sněžka (1 602 m n. m.), nejvyšší hora Krkonoš na hranici s Polskem. Na vrchol Sněžky vede sedačková lanovka z Pece pod Sněžkou.

Ke dni 31.12.2016 měl Středočeský kraj rozlohu 10 929 km2 a hustota osídlení činila 123 obyvatel na 1 km2?

Dnes má svátek Blažena a ve správním obvodu obce Nymburk se toto jméno vyskytuje přibližně 23x?

Na portále Místopisy.cz jsou dohledatelné všechny podobce, osady a městské části, spadající pod dané města a obce?

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již 86 dřevěných kostelů a kaplí celé České republiky?

Skiareál Šibeniční vrch

Skiareál Šibeniční vrch je ve vzdušné vzdálenosti 44 km od obce Hrubý Jeseník?

Skiareál Šibeniční vrch naleznete v obci Mnichovice, blízko Prahy, nedaleko vsi Hrusice.

Aplikace Místopisy.cz

Uživatel aplikace se může zapojit do tvoření zápisů o městech, obcích a kulturních či turistických objektech zasláním opravy textu nebo fotografie místa, které právě navštívil?

Druhy pozemků – statistika

Ke dni 31.12.2018 bylo ve Středočeském kraji evidováno 2 976 ha chmelnic, 329 ha vinic, 10 843 ha ovocných sadů, 299 874 ha lesních pozemků a 20 999 ha vodních ploch?

Nejníže ležící obcí v České republice je Hřensko (130 m n. m.), obec ležící v pískovcovém kaňonu při ústí říčky Kamenice do Labe.

Vodní svět Kolín

Vodní svět Kolín je ve vzdušné vzdálenosti 26 km od obce Hrubý Jeseník?

Vodní svět Kolín je moderní aquapark evropského střihu. Areál nabízí pro sportovního vyžití, zábavu a relaxaci jak krytý aquapark, tak i letní koupaliště. Uvnitř najdete tři bazény.

Ke dni 31.12.2016 bylo ve Středočeském kraji 1 144 obcí, z toho se statutem města 84?

Nejčastější jména ve správním obvodu Nymburk jsou: Jiří (1 236x), Jana (1 076x), Jan (1 074x), Petr (976x), Josef (975x), Marie (898x), Jaroslav (882x), Martin (805x), Pavel (735x), Tomáš (706x), Václav (637x), Hana (621x), Eva (603x), František (577x), Miroslav (563x)?

Nejčastější příjmení ve správním obvodu Nymburk jsou: Novák (212x), Nováková (209x), Černý (171x), Černá (165x), Svobodová (161x), Novotný (160x), Novotná (160x), Svoboda (142x), Procházková (131x), Procházka (127x), Šťastná (111x), Veselý (100x), Šťastný (92x), Dvořáková (91x), Veselá (90x)?UDÁLOST9.3.2020 – 31.5.2020

Muzeum klasického knihařství Rožďalovice – Výstava Vojtěcha Kubašty

Zveme vás do Muzea klasického knihařství na výstavu Vojtěcha Kubašty – z Čech i z daleka.

Ke dni 1.1.2020 žilo v obci Hrubý Jeseník 282 mužů a 273 žen?

Na portále Místopisy.cz je uvedeno již 270 zámků, hradů a zřícenin celé České republiky?

Název obce Hrubý Jeseník se v České republice vyskytuje v názvu obce, nebo názvu místní části pouze 1x?

Aplikace Místopisy.cz

Víte, že v aplikaci Místopisy.cz si můžete svá oblíbená místa označit a zařadit do vlastních kategorií?

Rozhledna Romanka

Rozhledna Romanka je umístěna v lokalitě Zahájí asi 300 m severozápadně od okraje obce Hrubý Jeseník v okrese Nymburk.

Unikátní funkci „střechy Evropy“ má vrch Klepáč (1 138 m n. m.) v Kralickém Sněžníku. Na jeho jižním úpatí je rozvodí tří moří: Nysa Klodzka vtéká do Odry a ta do Baltského moře, Tichá Orlice do Labe, to pak do Severního moře a řeka Morava je přítokem Dunaje, který se vlévá do Černého moře.

Arboretum Kostelec nad Černými lesy

Arboretum Kostelec nad Černými lesy je ve vzdušné vzdálenosti 32 km od obce Hrubý Jeseník?

Severně od Kostelce nad Černými Lesy se nachází arboretum, které je součástí ČZU – Fakulty lesnické a enviromentální.

TIPY NA VÝLET PRAHA 10

Zde naleznete tipy na výlety pro okolí obce Praha 10Tipy na výlet jsou generovány náhodně z bodů zájmů, které obsahují seznam památek, ale také poklidné výlety s dětmirodinné výlety či sportovní a turistické zajímavosti pro náročnější.

Podrobné třízení jednotlivých tipů na výlet můžete provést níže (pod fotogalerií) v sekci „V OKOLÍ OBCE PRAHA 10 SE TAKÉ NACHÁZÍ“. Jednotlivé tipy na výlet pro obec Praha 10 a její okolí si můžete také zobrazit na podrobné mapě (přiblížením tlačítkem „plus“) a výběru zobrazení jednotlivých bodů zájmu – tzn. tipů na výlet.

Zobrazit obec Praha 10 na mapě. Kliknutím na logo (štít) bodu zájmu se zobrazí popisek.Zpět na stránku obce Praha 10

ARBORETUM, BOTANICKÁ ZAHRADA

Botanická zahrada Praha

Areál botanické zahrady Střední odborné školy stavební a zahradnické, který se nachází na adrese Praha 9, Pod Táborem 17, slouží pro výuku odborné praxe a odborného výcviku zahradnických oborů.

Zobrazit Botanická zahrada Praha na mapě.

ROZHLEDNY

Rozhledna na Žižkovském vysílači

Rozhledna na Žižkovském vysílači je ve vzdušné vzdálenosti 4 km od obce Praha 10.

Žižkovský železobetonový vysílač se nachází na návrší v Mahlerových sadech na Praze 3. Věž je vysoká celkem 215 m, vyhlídková plošina je ve výšce 93 m a dostanete se na ni pouze výtahem. Nouzové schodiště má 736 schodů.

Zobrazit Rozhledna na Žižkovském vysílači na mapě.

AQUAPARK

Aqua Sport Club Praha – Chodov

Aqua Sport Club Praha – Chodov je ve vzdušné vzdálenosti 4 km od obce Praha 10.

Aquapark – Plavecký areál Jedenáctka VS se nachází v Praze 4 – Chodov.

Zobrazit Aqua Sport Club Praha – Chodov na mapě.

ZOO, MINIZOO, AKVÁRIUM

Krokodýlí zoo Praha

Krokodýlí zoo Praha je ve vzdušné vzdálenosti 5 km od obce Praha 10.

Krokodýlí Zoo najdeme v Praze-Holešovicích nedaleko Pražské tržnice. V Krokodýlí zoo uvidíte desítky živých kajmanů, krokodýlů i aligátorů, včetně opravdu vzácných a chráněných druhů.

Zobrazit Krokodýlí zoo Praha na mapě.

PŘEHRADY, VODNÍ NÁDRŽE, RYBNÍKY

Přehrada Hostivař

Přehrada Hostivař je ve vzdušné vzdálenosti 5 km od obce Praha 10.

Hostivařská přehrada (vodní nádrž Hostivař) je přehradní nádrž na potoce Botiči na jihovýchodním okraji Prahy. Její vodní plocha zasahuje do městských částí Praha 11, 15 a Praha-Petrovice. Vodní nádrž byla postavenav letech 1961–1963 na potoce Botič.

Zobrazit Přehrada Hostivař na mapě.

DŘEVĚNÉ KOSTELY A KAPLE

Dřevěný kostel sv. Františka z Assisi v Krči

Dřevěný kostel sv. Františka z Assisi v Krči je ve vzdušné vzdálenosti 5 km od obce Praha 10.

Dřevěný kostel sv. Františka z Assisi stojí v části Prahy 4 – Krč pod sídlištěm Antala Staška.

Zobrazit Dřevěný kostel sv. Františka z Assisi v Krči na mapě.

ROZHLEDNY

Rozhledna Doubravka

Rozhledna Doubravka je ve vzdušné vzdálenosti 5 km od obce Praha 10.

Rozhledna Doubravka je nová dominanta Prahy 14, která vyrostla v lesoparku Čihadla na Černém Mostě.

Zobrazit Rozhledna Doubravka na mapě.

ROTUNDY

Rotunda sv. Longina v Praze

Rotunda sv. Longina v Praze je ve vzdušné vzdálenosti 5 km od obce Praha 10.

Rotunda sv. Longina, kterou najdeme v Praze část Nové Město v ulici Na Rybníčku, byla vystavěna v 1. polovině 12. století.

Zobrazit Rotunda sv. Longina v Praze na mapě.

ZOO, MINIZOO, AKVÁRIUM

Motýlí dům Praha

Motýlí dům Praha je ve vzdušné vzdálenosti 5 km od obce Praha 10.

Motýlí dům Papilonia se nachází v suterénu největšího hračkářství v centru Prahy a je vystaven ve stylu opuštěného chrámu, který je postupně pohlcován vegetací okolního pralesa.

Zobrazit Motýlí dům Praha na mapě.

ARBORETUM, BOTANICKÁ ZAHRADA

Botanická zahrada Praha

Botanická zahrada Praha je ve vzdušné vzdálenosti 5 km od obce Praha 10.

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze má rozlohu 3,5 ha.

Zobrazit Botanická zahrada Praha na mapě.

ROTUNDY

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě je ve vzdušné vzdálenosti 6 km od obce Praha 10.

Rotunda sv. Martina na Vyšehradě je nejstarší dochovanou stavbou tohoto typu na území Prahy a zároveň nejstarší stavbou na Vyšehradě.

Zobrazit Rotunda sv. Martina na Vyšehradě na mapě.ZŘÍCENINY

Zřícenina Nový hrad u Kunratic

Zřícenina Nový hrad u Kunratic je ve vzdušné vzdálenosti 6 km od obce Praha 10.

Nový hrad u Kunratic je zřícenina královského gotického hradu v Kunratickém lese na lesnaté ostrožně obtékané Kunratickým potokem.

Zobrazit Zřícenina Nový hrad u Kunratic na mapě.

UNESCO

UNESCO – Praha

UNESCO – Praha je ve vzdušné vzdálenosti 6 km od obce Praha 10.

Praha – historické centrum bylo na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsáno v roce 1992.

Zobrazit UNESCO – Praha na mapě.AQUAPARK

Aquacentrum Praha Letňany

Aquacentrum Praha Letňany je ve vzdušné vzdálenosti 7 km od obce Praha 10.

Krytá hala aquaparku Letňany Lagoon nabízí nejrůznější možnosti sportovního vyžití jak pro děti, tak dospělé. Areálu dominuje 25 m dlouhý plavecký bazén se šesti drahami, přičemž dvě z nich jsou určeny pro kondiční plavání.

Zobrazit Aquacentrum Praha Letňanyna mapě.

DŘEVĚNÉ KOSTELY A KAPLE

Dřevěný kostel v Braníku

Dřevěný kostel v Braníku je ve vzdušné vzdálenosti 7 km od obce Praha 10.

Dřevěný kostel najdeme u Vltavy v přírodní památce Branické skály, v části Prahy – Braník.

Zobrazit Dřevěný kostel v Braníku na mapě.

HRADY

Pražský hrad – Hradčany

Pražský hrad – Hradčany je ve vzdušné vzdálenosti 7 km od obce Praha 10.

Pražský hrad je nejvýznamnější český hrad stojící na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou v centru Prahy, na vrchu Opyš. Největší hradní areál na světě slouží již od 9. století jako sídlo českých knížat, králů a prezidentů.

Zobrazit Pražský hrad – Hradčany na mapě.

UNESCO

Zámek Průhonice

Zámek Průhonice je ve vzdušné vzdálenosti 9 km od obce Praha 10.

Průhonický zámek je spolu s Průhonickým parkem o rozloze 250 ha Národní kulturní památkou a součástí světového dědictví UNESCO.

Zobrazit Zámek Průhonice na mapě.

PŘEHRADY, VODNÍ NÁDRŽE, RYBNÍKY

Motolský rybník – přírodní koupaliště

Motolský rybník – přírodní koupaliště je ve vzdušné vzdálenosti 11 km od obce Praha 10.

Přírodní koupaliště Motol se nachází na Motolských rybnících v pražské části Motol. Toto přírodní koupaliště se pyšní tím, že v roce 2017 bylo vyhlášeno jako koupaliště s nejkvalitnější vodou v Praze.

Zobrazit Motolský rybník – přírodní koupaliště na mapě.

ZŘÍCENINY

Zřícenina hradu Jenštejn

Zřícenina hradu Jenštejn je ve vzdušné vzdálenosti 12 km od obce Praha 10.

Jenštejn je zřícenina hradu ve stejnojmenné obci ležící na severovýchod od Prahy, při královské silnici na Brandýs. Hradní věž převyšuje okolní rovinatou krajinu a využívá se jako rozhledna.

Zobrazit Zřícenina hradu Jenštejn na mapě.

SKANZEN

Skanzen Řepora

Skanzen Řepora je ve vzdušné vzdálenosti 14 km od obce Praha 10.

Skanzen Řepora (dříve nazývaná Tuležim) leží v okrajové části Prahy část Řeporyje v údolí mezi několika rybníky se snaží navodit co nejvěrnější představu české lidové architektury 14. století a života ve středověkém městečku.

Zobrazit Skanzen Řepora na mapě.

ZÁMKY

Starý zámek Škvorec

Starý zámek Škvorec je ve vzdušné vzdálenosti 17 km od obce Praha 10.

Zámek Škvorec je zámecký objekt v obci Škvorec v okrese Praha-východ. V roce 1958 byl zapsán do seznamu kulturních památek. V dnešní době je zámek sídlo aristokratické rodiny Eremeev-Salvatore, která pochází z Toskánska, s historickými vazbami na Škvorec

Zobrazit Starý zámek Škvorec na mapě.

SKI – LYŽAŘSKÝ AREÁL

Ski areál Chotouň

Ski areál Chotouň je ve vzdušné vzdálenosti 19 km od obce Praha 10.

Ski areál Chotouň se rozprostírá východně od obce Jílové u Prahy v nadmořské výšce 350 až 400 m.

Zobrazit Ski areál Chotouň na mapě.

SKI – LYŽAŘSKÝ AREÁL

Skiareál Šibeniční vrch

Skiareál Šibeniční vrch je ve vzdušné vzdálenosti 22 km od obce Praha 10.

Skiareál Šibeniční vrch naleznete v obci Mnichovice, blízko Prahy, nedaleko vsi Hrusice.

Zobrazit Skiareál Šibeniční vrch na mapě.

HRADY

Hrad Červený Újezd

Hrad Červený Újezd je ve vzdušné vzdálenosti 24 km od obce Praha 10.

Hrad Červený Újezd byl postaven v letech 2001 až 2002 v obci Červený Újezd nedaleko Unhoště se záměrem vytvořit historizující objekt, který by vycházel s tradičních řemeslných postupů a odpovídal současným nárokům.

Zobrazit Hrad Červený Újezd na mapě.

JESKYNĚ

Koněpruské jeskyně

Koněpruské jeskyně je ve vzdušné vzdálenosti 35 km od obce Praha 10.

Koněpruské jeskyně leží ve středních Čechách 7 km jižně od Berouna v chráněném území CHKO Český kras nedaleko hradů Křivoklát a Karlštejn.

Zobrazit Koněpruské jeskyně na mapě.

TIPY NA VÝLET BRNO

Zde naleznete tipy na výlety pro okolí obce BrnoTipy na výlet jsou generovány náhodně z bodů zájmů, které obsahují seznam památek, ale také poklidné výlety s dětmirodinné výlety či sportovní a turistické zajímavosti pro náročnější.

Podrobné třízení jednotlivých tipů na výlet můžete provést níže (pod fotogalerií) v sekci „V OKOLÍ OBCE BRNO SE TAKÉ NACHÁZÍ“. Jednotlivé tipy na výlet pro obec Brno a její okolí si můžete také zobrazit na podrobné mapě (přiblížením tlačítkem „plus“) a výběru zobrazení jednotlivých bodů zájmu – tzn. tipů na výlet.

Zobrazit obec Brno na mapě. Kliknutím na logo (štít) bodu zájmu se zobrazí popisek.Zpět na stránku obce Brno

HRADY

Hrad Špilberk

Hrad Špilberk byl založen kolem poloviny 13. století na nevysokém, příkrém skalnatém vrchu, tyčícím se bezprostředně nad historickým centrem města Brno.

Zobrazit Hrad Špilberk na mapě.

ARBORETUM, BOTANICKÁ ZAHRADA

Botanická zahrada PřF MU Brno

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně je otevřena celoročně, venkovní expozice jsou volně přístupné, do skleníků se dostanete po zazvonění na zvonek u vchodu

Zobrazit Botanická zahrada PřF MU Brno na mapě.

UNESCO

UNESCO – Brno

Vila Tugendhat v Brně je nejvýznamnější evropská stavba architekta Ludwiga Miese van der Rohe a na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO byla zapsána v roce 2001.

Zobrazit UNESCO – Brno na mapě.

ARBORETUM, BOTANICKÁ ZAHRADA

Botanická zahrada a arboretum Brno

Botanická zahrada a arboretum Mendelovy univerzity v Brně se rozkládá na ploše 10,96 ha na jihovýchodě katastrálního území Ponava v blízkosti hranice s městskou částí Brno-sever.

Zobrazit Botanická zahrada a arboretum Brno na mapě.

ROZHLEDNY

Rozhledna Komec

Rozhledna Komec je ve vzdušné vzdálenosti 3 km od obce Brno.

Vyhlídková rozhledna Komec je součástí stejnojmenného sportovně-relaxačního areálu Hněvkovského v Brně-Komárově. Na vrchol, který se tyčí ve výšce 25 m, vede od baru celkem 134 schodů

Zobrazit Rozhledna Komec na mapě.

ROZHLEDNY

Rozhledna Kamenný vrch

Rozhledna Kamenný vrch je ve vzdušné vzdálenosti 4 km od obce Brno.

V areálu bývalého ozdravovacího areálu v lesoparku na návrší Kamenný vrch v Brně-Nový Lískovec byla v roce 1928 postavena betonová rozhledna, zhruba 6-7 m vysoká.

Zobrazit Rozhledna Kamenný vrch na mapě.

AQUAPARK

Aquapark Kohoutovice

Aquapark Kohoutovice je ve vzdušné vzdálenosti 5 km od obce Brno.

V Aquaparku Kohoutovice, v městské částí Brna, nabízí služby nejen rodinám s dětmi a plavcům, ale i školám a sportovním oddílům.

Zobrazit Aquapark Kohoutovice na mapě.ZOO, MINIZOO, AKVÁRIUM

ZOO Brno

ZOO Brno je ve vzdušné vzdálenosti 7 km od obce Brno.

ZOO se nachází nedaleko Brněnské přehrady, v části Brna zvaná Bystrc. Brněnská ZOO je zaměřená na kopytníky, ale chová i tradiční zvířata jako v jiných zoologických zahradách, například lední medvědy, tygry nebo opice. Prohlédnout si můžete přes 200 druhů živočichů.

Zobrazit ZOO Brno na mapě.

PŘEHRADY, VODNÍ NÁDRŽE, RYBNÍKY

Brněnská přehrada

Brněnská přehrada je ve vzdušné vzdálenosti 9 km od obce Brno.

Brněnská přehrada s hydroelektrárnou byla vybudovaná v letech 1936–1940. Přehrada slouží jako zásobárna vody a také k rekreaci, vodním sportům, rybaření a plavbě.

Zobrazit Brněnská přehrada na mapě.

HRADY

Hrad Veveří

Hrad Veveří je ve vzdušné vzdálenosti 13 km od obce Brno.

Hrad Veveří stojí pouhých 20 km severozápadně od centra města Brna, nad zákrutem řeky Svratky. Jeden z nejrozsáhlejších hradních areálů v České republice vznikal postupně během téměř osmisetleté historie.

Zobrazit Hrad Veveří na mapě.

JESKYNĚ

Jeskyně Výpustek

Jeskyně Výpustek je ve vzdušné vzdálenosti 14 km od obce Brno.

Jeskyně Výpustek se nachází v údolí Křtinského potoka mezi Křtinami a Adamovem. Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Okolí jeskyně bylo donedávna přísně střeženým vojenským prostorem.

Zobrazit Jeskyně Výpustek na mapě.

AQUAPARK

Aquapark Kuřim

Aquapark Kuřim je ve vzdušné vzdálenosti 14 km od obce Brno.

Moderní aquapark Wellness Kuřim disponuje několika vnitřními bazény, tobogánem, parními saunami nebo vířivou lázní.

Zobrazit Aquapark Kuřim na mapě.

ZÁMKY

Zámek Rosice

Zámek Rosice je ve vzdušné vzdálenosti 16 km od obce Brno.

Dominantou města Rosice, ležícího asi 20 km na západ od Brna, je renesanční zámek na kopci, nad soutokem Bobravy s Říčanským potokem. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Zobrazit Zámek Rosice na mapě.

ZÁMKY

Hrad a zámek Dolní Kounice

Hrad a zámek Dolní Kounice je ve vzdušné vzdálenosti 17 km od obce Brno.

Klášterní hrad kastelového typu, přebudovaný na zámek, tvoří společně s klášterem naprosto ojedinělý soubor památek a výraznou dominantu Dolní Kounice, vysoko nad údolím řeky Jihlavy.

Zobrazit Hrad a zámek Dolní Kounice na mapě.

DŘEVĚNÉ KOSTELY A KAPLE

Dřevěný kostel v Blansku

Dřevěný kostel v Blansku je ve vzdušné vzdálenosti 19 km od obce Brno.

Dřevěný kostelík Církve československé husitské v Blansku je evidován v ústředním seznamu kulturních památek České republiky.

Zobrazit Dřevěný kostel v Blansku na mapě.

JESKYNĚ

Kateřinská jeskyně

Kateřinská jeskyně je ve vzdušné vzdálenosti 20 km od obce Brno.

Kateřinská jeskyně se nachází v severní části CHKO Moravský kras, nedaleko od města Blansko. Leží na konci Suchého žlebu, asi 500 m jihovýchodně od informačního střediska Skalní mlýn.

Zobrazit Kateřinská jeskyně na mapě.

ZŘÍCENINY

Zřícenina hradu Blansek

Zřícenina hradu Blansek je ve vzdušné vzdálenosti 21 km od obce Brno.

Rozsáhlá zřícenina hradu Blansek leží nad údolím říčky Punkvy, v Moravském krasu (obec Vavřinec) naproti vchodu do Punkevních jeskyní.

Zobrazit Zřícenina hradu Blansek na mapě.

ZOO, MINIZOO, AKVÁRIUM

Papouščí zoo Bošovice

Papouščí zoo Bošovice je ve vzdušné vzdálenosti 23 km od obce Brno.

Papouščí zoologická zahrada se nachází v jihomoravské obci Bošovice na samém okraji Ždánského lesa, ve vzdálenosti asi 25 km jižně od Brna, 6 km od památníku Mohyla míru a města Slavkov u Brna.

Zobrazit Papouščí zoo Bošovice na mapě.PŘEHRADY, VODNÍ NÁDRŽE, RYBNÍKY

Rybník Vrabčí hájek

Rybník Vrabčí hájek je ve vzdušné vzdálenosti 28 km od obce Brno.

Malý rybník Vrabčí hájek se nachází nedaleko Moravského Krumlova v okrese Znojmo a nabízí přírodní koupaliště, s volným vstupem.

Zobrazit Rybník Vrabčí hájek na mapě.

ZŘÍCENINY

Zřícenina hradu Templštejn

Zřícenina hradu Templštejn je ve vzdušné vzdálenosti 29 km od obce Brno.

Malebné a rozsáhlé zříceniny kdysi mohutného hradu Templštejn ční na hlubokým údolím řeky Jihlavy nedaleko obce Jamolice.

Zobrazit Zřícenina hradu Templštejn na mapě.SKI – LYŽAŘSKÝ AREÁL

Lyžařský vlek Němčičky

Lyžařský vlek Němčičky je ve vzdušné vzdálenosti 34 km od obce Brno.

Areál lyžařského vleku Němčičky je nejníže položeným areálem ve střední Evropě a leží zhruba 8 km jižně od města Klobouky u Brna.

Zobrazit Lyžařský vlek Němčičky na mapě.

SKI – LYŽAŘSKÝ AREÁL

Skiareál Hodonín u Kunštátu

Skiareál Hodonín u Kunštátu je ve vzdušné vzdálenosti 38 km od obce Brno.

Skiareál Hodonín u Kunštátu je areál zimních radovánek se nachází v nádherném prostředí na samém východním okraji Českomoravské vysočiny

Zobrazit Skiareál Hodonín u Kunštátuna mapě.

ROTUNDY

Rotunda Nanebevzetí Panny Marie v Plaveči

Rotunda Nanebevzetí Panny Marie v Plaveči je ve vzdušné vzdálenosti 48 km od obce Brno.

Plavečská rotunda, stojící v areálu zámku v obci Plaveč, byla vystavěna ve 12. století.

Zobrazit Rotunda Nanebevzetí Panny Marie v Plaveči na mapě.

UNESCO

UNESCO – Lednice, Valtice

UNESCO – Lednice, Valtice je ve vzdušné vzdálenosti 49 km od obce Brno.

Lednicko-valtický areál byl na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 1996.

Zobrazit UNESCO – Lednice, Valtice na mapě.